Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransızlardan Elektrik Krizine Çözüm: El Feneri

Küresel çapta birçok ülkede yaşanan enerji krizi insanların günlük ihtiyaçlarını karşılamasına engel oluyor. Fransızların çözümü ne? İşte detaylar;
Fransızlardan Elektrik Krizine Çözüm: El Feneri
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşıyla patlak veren enerji krizi özellikle Rusya’ya yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerinde ciddi şekilde hissediliyor. Rusya, yaptırımlara doğalgaz arzını keserek veya azaltarak karşılık verdi. Fransız yetkililer kış aylarında elektrik kesintilerinin yaşanabileceğini söylerken insanlar çareyi farklı yollarda aramaya başladı.

Avrupa ülkesinde tüplü set üstü ocak, el feneri, güneş paneli, portatif ısıtıcı ve aydınlatıcı gibi ürünlere son günlerde olan talep geçen yıla göre 10 kart arttı. Bunların yanında jeneratörlere olan ilgi de artış durumda.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada ülkede elektrik ile ilgili abartılmış dedikoduların yapıldığını söylemişti.

Rusya’nın gaz arzını kesmesi Fransa’da aktif olarak faaliyet gösteren birçok nükleer santralin elektrik üretimini azalttı. Ayrıca bu süreçte bakım altında olan nükleer santral de kış mevsimi için korkuların artmasına neden oluyor.

Hükümet tepkilere rağmen daha önce faaliyetini durdurduğu Saint-Avold’daki kömür santralini tekrar aktif hale getirdi.

Isınma, aydınlanma gibi günlük ihtiyaçların büyük çoğunluğunun elektrik ile sağlandığı Fransa’da panik havası oluşmuş durumda. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu