Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransız Şirketten Flaş İtiraf: IŞİD’e Yardım Ettik

Dünyanın en büyük çimento şirketlerinden biri olan Lafarge, ABD’de görülen mahkemede IŞİD’’e yardım ettiğini itiraf etti. İşte detaylar;
Fransız Şirketten Flaş İtiraf: IŞİD’e Yardım Ettik
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Fransız şirket Lafarge Cement’in terör örgütü IŞİD’e yardım etmesiyle ilgili iddiaları kabul ettiği duyuruldu. Suriye’deki çatışmalar sırasında birkaç yıl boyunca IŞİD’e ödeme yaptığını itiraf eden şirket, 777 milyon dolarlık para cezasını ödemeyi kabul etti. ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şirket, suçlamaları kabul ederek anlaşma yoluna gitti.

IŞİD’e yardım etme suçunu kabul eden Lafarge, 777,78 milyon dolar ceza ödeyecek. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’de yöneticilerin bireysel olarak yer aldığı eylemlerden dolayı sorumluluğu kabul ettiği, bu eylemlerin Lafarge’nin ceza yasasını alçak şekilde ihlal etmesi anlamına geldiği belirtildi.

Şirket, olaydan dolayı üzüntü duyduğunu, ABD Adalet Bakanlığı ile konunun çözümüne ilişkin yakından çalıştıklarını ifade etti.

Dünyanın en büyük çimento şirketlerinden biri olan Lafarge, Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşa rağmen faaliyetlerini sürdürmeye devam etti.

IŞİD’in bölgeyi ele geçirmesine rağmen üretim faaliyetlerini sürdüren şirket, 2014’ün sonlarına gelindiğinde çalışmalarını sonlandırdı. Ancak şirketin Çelebiye bölgesindeki faaliyetlerini devam ettirebilmek için IŞİD’e ödeme yapmanın dışında terör örgütünden malzeme ve akaryakıt temin ettiği ifşa edildi.

GCM Yatırım Banner

Şirket, 2015’in Temmuz ayında İsviçreli Holcim şirketi ile birleşerek isim değişikliği yaptı. Holcim tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu davranışların hiçbirinin Suriye’de faaliyet göstermemiş Holcim’i veya ABD’deki herhangi bir Lafarge operasyonunu içermediği, eylemlerin Holcim’in temsil ettiği her şeyle taban tabana zıt olduğu vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.