Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’nın Tartışmalı Emeklilik Reformu Resmi Gazete’de

Fransa'da emeklilik yaşının kademeli olarak yükselten ve ülkede tartışmalara sebep olan reforma ilişkin ilk iki uygulama kararnamesi bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.
Fransa’nın Tartışmalı Emeklilik Reformu Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ

Macron yönetiminin seçim vaatleri arasında yer alan tartışmalı emeklilik reformunun uygulanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Duyurulduğu günden bu yana büyük protestolara sebep olan reform, Nisan ayında yasalaşmıştı. Reforma göre ülkedeki emeklilik yaşı 62’den 64’e yükselecek.

Emeklilik yaşını 2 yıl uzatacak olan yasanın uygulama kararnamesi, sendikaların kararlaştırdığı 6 Haziran’da 14’üncüsü düzenlenecek kitlesel protestolardan iki gün önce yayımlandı.

Eylül ayında uygulanması beklenen yasanın Fransa’da Resmi Gazete’de yayımlanan ilk kararnameleri ise emeklilik yaşını kademeli uzatmayı içeren tartışmalı iki maddesi oldu.

Reform, Toplam 31 Maddeden Oluşuyor

Tartışmalı reform, toplamda 31 maddeden oluşuyor. Yasaya göre itfaiyeciler, polisler ve hava trafik kontrolörleri gibi kamu sektörlerinde olanlar bazı durumlarda hala 64 yaşından önce emekliye ayrılabilecek.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde yasaya göre erken çalışmaya başlayıp gerekli 43 yılı tamamlayanların da erken emekli olabileceğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Diğer bir taraftan AA, ülkede kitlesel protestolar ve yoğun muhalefete rağmen Parlamento’da oylamadan kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören bir tasarının da 8 Haziran’da Ulusal Meclis’te görüşüleceğini anımsattı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne 16 Mart’ta Meclis’e, reformun Fransız Anayasası’nın 49.3. Maddesini kullanılarak devreye sokulacağını duyurmuştu.

Emeklilik reformunun oylamaya sunulmadan Meclis’ten geçmesi, Fransa çapında yaygın protestolar ve grevlerle karşılandı. Söz konusu reform paketi, Fransa Senatosunda kabul edilmişti ancak paketin Ulusal Meclis’te (alt meclis) oylanmadığına işaret edilmişti.

Muhalefet ve hükümet reformun anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için Anayasa Konseyi’ne başvurmuştu. Konsey ise yasa tasarısının emeklilik yaşını 64’e çıkaran maddesini onaylamış, 6 maddeyi ise tamamen veya kısmen reddetmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.