Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’dan Ukrayna’nın AB Üyeliği için Karamsar Yorum

AB’ye üyelik için başvuruda bulunan Ukrayna’nın durumu hakkında Fransa tarafından yorum geldi. Süreç 15-20 yılı bulabilir!
Fransa’dan Ukrayna’nın AB Üyeliği için Karamsar Yorum
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin açıklamada bulundu. Ukrayna, Rusya’nın saldırısının ardından AB’ye katılmak için başvuruda bulunmuş, birlikten de bu adım için olumlu dönüşler alınmıştı.

Beaune yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın AB’ye katılması konusunda karamsar bir yorumda bulundu. “Dürüst olmak zorundayız. Ukrayna’nın altı ay veya bir iki yıl içinde AB’ye katılacağını söylüyorsanız, yalan söylüyorsunuz. Muhtemelen 15 veya 20 yıl sürecek” şeklinde çarpıcı bir yorumda bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daha esnek bir Avrupa siyasi topluluğu tesis edilmesi yönündeki teklifini hatırlatan isim, Ukrayna halkına herhangi bir yalan ve yanılgı sunmak istemediğini sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “AB’ye giden yolda kestirme yolların olmaması Batı Balkanlar’daki 6 ülkeye karşı da adil olmanın gereğidir. Bu ülkeler yıllardır yoğun reformlar yapıyorlar ve katılıma hazırlanıyorlar. Onlara verdiğimiz sözleri tutmamız sadece bizim güvenilirliğimizle ilgili bir mesele değildir.” şeklinde konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Mart ayında yaptığı açıklamada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e destek teminatı verdiklerini ve bu ülke için AB yolunun açıldığını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu