Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’dan Türkiye’ye Şampanya İhracatı Yüzde 120 Arttı

Fransız üreticilerin Türkiye'ye geçen yıl yaptığı şampanya ihracatı yüzde 120 arttı. Detaylar haberde...
Fransa’dan Türkiye’ye Şampanya İhracatı Yüzde 120 Arttı
HABER GİRİŞ

Comite Champagne, Fransa’nın Körfez ülkelerine yaptığı şampanya ihracatına yönelik rakamları açıkladı. Türkiye’ye yapılan şampanya ihracatı ise dikkat çekti.

Buna göre Fransız üreticilerin 2022 yılında Türkiye’ye yaptığı şampanya ihracatı yüzde 120 arttı. Ayrıca yüzde 75’Lik bir artışla Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yaklaşık 1,9 milyon şişe şampanya ihraç etti.

Bunun yanında İsviçre merkezli ticari veri şirketi Trade Data Monitor verilerinden alınan bilgilere göre geçen yıl Türkiye’den Rusya’ya şampanya ihracatı yüzde 182 arttı. Bu artışın nedeni ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya’ya lüks ürünlerin ihracatını yasaklamış olması olarak belirtildi.

Trade Data Monitor verilerine göre 2021’de 13. ihracat pazarı olan Rusya, sevkiyatların 2022’de yüzde 80’den fazla düşmesinin ardından 38’e geriledi.

Fransız üreticiler ülkeye yaklaşık 435.000 şişe sevk ettiği, bu sayının 2021’de 2,3 milyonun üzerinde olduğu belirtildi. ABD, İngiltere ve Japonya, Fransa’dan sonra en büyük uluslararası tüketiciler olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca dünya genelinde toplam şampanya satışları 2022’de 6 milyar euroyu aşarak rekor kırdı.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan L’Union des Maisons de Champagne Eşbaşkanı David Chatillon, Rusların Körfez ülkelerine seyahat etmesinin satışlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın