Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’dan Avrupa Birliği’nin Kararına Protesto

Fransa'da demir yolu çalışanları AB'nin aldığı bir karara tepki göstererek, Paris sokaklarında yürüyüş yaptı.
Fransa’dan Avrupa Birliği’nin Kararına Protesto
HABER GİRİŞ

Fransa’da demir yolu çalışanları, gelirlerinin azalacağı gerekçesiyle Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nu protesto etti. Demir yolu çalışanlarının protestolarının altında yatan etken, AB’nin bünyesinde çalıştıkları şirketlerin aldığı yardımların usulsüz olduğu gerekçesiyle iadesine karar vermesi ve kendilerini zor duruma sokacağı endişesi oldu.

AB Komisyonu, Fransız demir yolu şirketi SNCF’nin yük taşımacılığı birimi SNCF Fret’in 2007-2019 yıllarında aldığı yardımlardan 5,3 milyar Euro’luk kısmı iade etme kararı almıştı.

Fransız çalışanlar, şirketlerinin yararlandığı 5,3 milyar Euro’luk yardımın AB yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle iadesine karar verilmesinin gelirlerini azaltacağını düşünüyor.

Bu karara tepki gösteren demir yolu çalışanları, ellerinde sendika bayraklarıyla başkent Paris’e yürüyerek, AB Komisyonu’nun ofisini bastı.

Şanzelize Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçen protestocular, polislerin kurduğu barikatları aşarak, Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune’un da katıldığı sempozyumu bastı.

GCM Yatırım Banner

Protestocuların meşale yakarak slogan attığı aktarılırken, Bakan Beaune’un bugün demir yolu çalışanlarının sendika temsilcileriyle bir araya geleceği bilgisi aktarıldı.

Fransa’da geçtiğimiz aylarda da emeklilik yaşı konusunda oldukça kapsamlı protestolar düzenlenmişti. Emeklilik yaşının 2030 yılında 64 yaşa çıkarılması kararının yasalaşmasına tepki gösteren binlerce kişi sokaklara dökülürken, çatışmaların ve şiddetin arttığı günler yaşanmıştı.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.