Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Sanayi Üretimi Temmuz’da Tahminlerden Daha Kötü Geldi

Fransa’da ekonomik büyüme son çeyrekte beklentileri karşılasa da sanayi üretimi Temmuz’da düşüş gösterdi. Aylık raporun detayları şöyle…
Fransa’da Sanayi Üretimi Temmuz’da Tahminlerden Daha Kötü Geldi
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomi Çalışmaları Enstitüsü (INSEE), aylık sanayi verilerini açıkladı. Yayımlanan rapora göre sanayi üretimi Temmuz’da, bir önceki aya kıyasla yüzde 1,6 oranında azaldı. Tüm sektörlerde üretimin azalmasıyla, piyasanın yüzde 0,5 olan daralma beklentisinin üç katı bir düşüş oldu.

Fransa’nın sanayi üretimi Ocak’ta yüzde 1,6 artış gösterdikten sonra devam eden aylarda değişken oranlarda azalma gösterdi.

Yıllık bazda yüzde 0,2 azalan üretim, çeyreklik dönemde yüzde 0,1’lik sınırlı bir artış sağladı.

Kok ve rafine petrol ürünlerinin üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,6 arttı.

Madencilik ve Taşocakçılığı Üretimi Enerji Kriziyle Geriledi

Madencilik ve Taşocakçılığı Üretimi Enerji Kriziyle Düştü
Kaynak: INSEE

Söz konusu dönemde makine ve teçhizat mallarında üretim aylık olarak yüzde 1,9 düşüş gösterdi.

Elektrikli ekipmanların üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,9, diğer makine ve teçhizatların yüzde 4, ulaşım ekipmanlarının yüzde 1,8, tekstil, giyim eşyası, deri ve ilgili ürünlerin yüzde 3,9, ahşap ve kağıt ürünlerinin yüzde 2,5, kimyasalların yüzde 0,3, makine ve teçhizat hariç ana metallerin ve fabrikasyon metal ürünlerin yüzde 2,3 azaldı.

Madencilik ve taşocakçılığı, enerji, su tedariki ve atık yönetiminde üretim aylık bazda yüzde 2,1 geriledi. Bir önceki ay yüzde 2,4’lük artış olmuştu. Motorlu taşıtlar, römorklar ve yarı römorkların imalatı hafif toparlanma ile yüzde 1,6’lık düşüşten, yüzde 0,5 artışa geçti.

Gıda ürünleri ve içecek imalatında da üretim yüzde 0,8 oranında azaldı.

Enerji üretimindeki düşüş nedeniyle madencilik ve taşocakçılığı, enerji, su temini sektörlerindeki yıllık üretim düşüşü yüzde 9,8 olarak açıklandı. Sadece mandencilik ve taşocakçılığı üretimi aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda yüzde 6,6 azaldı.

Fransa’da son açıklanan veriler ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 0,5 büyüyerek beklentileri karşıladığını, enflasyonun ise yüzde 5,8’e gerilediğini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu