Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Enflasyon Zayıfladı, GSYİH Beklentiyi Karşıladı

Fransa ekonomisi ikinci çeyrekte piyasanın beklediği yönde bir büyüme sağladı. Enflasyonda ise Ağustos’ta düşüş sinyali görüldü.
Fransa’da Enflasyon Zayıfladı, GSYİH Beklentiyi Karşıladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’da enflasyon rakamlarının açıklandığı haftanın üçüncü işlem gününde Fransa’daki veriler izleniyor. Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından açıklanan verilere göre ülkenin gayri safi yurt içi hasılası 2022’nin ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,5 oranında büyüyerek, beklentilere paralel geldi.

Fransa ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,2 oranında daralmıştı. İkinci çeyreklik dönemde hanehalkı tüketim harcamalarından özellikle konaklama gıda hizmetlerinde artış olduğu belirtildi.

Büyümeye nihai iç talebin katkısının 0,2 puan olduğu bildirildi. Dış ticaretin iki çeyrektir yavaşladığı söylenen açıklamada, ihracatın yüzde 0,9 artışla dinamik kaldığı, ithalatın ise yüzde 1,9’luk artışın ardından ikinci çeyrekte değişim göstermeyerek istikrara kavuştuğu kaydedildi.

Fransa’da Enflasyon Yüzde 5,8’e Geriledi

Fransa’da Enflasyon Yüzde 5,8’e Geriledi
Kaynak: INSEE

Fransa’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Temmuz ayında yıllık olarak yüzde 6,1 oranında gelmişti. Ağustos ön okumalarında ise yüzde 5,8 ile bir miktar geri çekilme gösterdi. Aynı zamanda piyasanın yüzde 6’nın üzerinde olan artış beklentisinin altında gelerek de iyimserliği işaret etti.

Enflasyonun bir önceki aya göre ise 0,4 oranında artması bekleniyor. Aylık artış oranı Temmuz’da yüzde 0,3 kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, yaz satışlarının sona ermesiyle bağlantılı olarak mamul mal fiyatlarının toparlanması ve gıda fiyatlarının hızlanmasının beklendiği açıklandı. Hizmet fiyatlarında yavaşlama beklenirken enerji fiyatlarındaki düşüşün de daha belirgin olması öngörüldü.

Öte yandan Fransa’da enerji krizi büyüyor. Rusya’dan gelen gazın azaltılması üzerine hükümet, tamamen kesilme riskine karşı hazırlık yapıyor. Tüm Avrupa’da olduğu gibi kışı daha rahat geçirebilmek için tasarruf planları devreye sokulmaya başlandı.

Nitekim bugün edinilen bir habere göre Rusya’ya ait Gazprom, Kuzey Akım boru hattı üzerinden gaz sevkiyatını dün gece durdurdu. Kesintinin 31 Ağustos Çarşamba saat 04.00’ten, 3 Eylül Cumartesi saat 04.00’e kadar süreceği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın