Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Enflasyon Yüzde 6,1’le Geçici Sonuçları Doğruladı

Fransa’da enflasyon Temmuz ayında yükselişini sürdürürken, petrol fiyatlarına bağlı enerji grubu en büyük katkıyı sağladı. Rapora dair ayrıntılar aşağıda;
Fransa’da Enflasyon Yüzde 6,1’le Geçici Sonuçları Doğruladı
HABER GİRİŞ

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE), Temmuz 2022 dönemi için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre ön tahminleri doğrulayarak, nihai okumalarda yıllık enflasyon yüzde 6,1 oldu. Bir önceki ay yüzde 5,8’le tahminlerin altında gelirken, Temmuz’da beklentilere paralel gerçekleşti.

Haziran ayına göre artış oranı da yüzde 0,3’le piyasa tahminlerinin dışına çıkmadı. Haziran ayında yüzde 0,7 oranında artış olmuştu. Aylık değişimlere bakıldığında hizmet fiyatları yüzde 1,3, ulaşım hizmetleri yüzde 11,7, gıda fiyatları yüzde 1 oranında artış gösterdi.

Yıllık enflasyonda en büyük katkı yine enerji grubundan geldi. Enerji fiyatları Temmuz’da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,5 arttı. Haziran’daki yüzde 33,1’lik artıştan gevşeme olsa da yine de çok yüksek seviyelerde kalmaya devam etti. Aylık bazda ise yüzde 1,3 geriledi.

Fransa’da Çekirdek Enflasyon Temmuz’da Yüzde 4,3 Arttı

Haziran’da yıllık yüzde 3,7 artan çekirdek enflasyon, aylık bazda yüzde 0,8 yükseldi.

Hizmet grubunda yıllık enflasyon yüzde 3,9 oranında gerçekleşti. Ulaştırma hizmetlerinde yüzde 17,4 oranında artış gerçekleşirken bu durum uçak biletlerindeki yüzde 46,5’lik, demir yolu bilet fiyatlarındaki yüzde 11,1’lik ve kara yolu taşımacılığındaki yüzde 9,7’lik artıştan kaynaklandı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde konaklama hizmetlerinde enflasyon Haziran’daki yüzde 9,5’lik artışın üzerine çıkarak yüzde 14,7 daha yükseldi.

Gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 6,8, taze gıda grubunda yüzde 5,2, yiyecek grubunda yüzde 7,1, tütünde yüzde 0,1, giyim ve ayakkabıda yüzde 0,5, petrol ürünlerinde yüzde 39 oranında artış kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.