Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Enflasyon Mart’ta Enerji Etkisiyle Düştü

İspanya ve Almanya’nın ardından Fransa da Mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Yıllık bazda enflasyonda gerileme olsa da ECB hedefinin çok üzerinde kaldı.
Fransa’da Enflasyon Mart’ta Enerji Etkisiyle Düştü
HABER GİRİŞ

Şubat ayında 1985 sonrası en yüksek seviyeye çıkarak yüzde 6,3 olan yıllık enflasyon oranı, ön tahmine göre Mart’ta yüzde 5,6’ya geriledi. Bu, 6 ayın en düşük enflasyon okuması olsa da yüzde 5,5 yönündeki piyasa tahminlerini aştı.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam etti. Enflasyondaki bu düşüşün, enerji fiyatlarındaki yavaşlamadan kaynaklandığı öngörülürken gıda ve tütün fiyatlarının hızlandığı söylendi.

Gıdada fiyatlar yüzde 15,8 artarken enerjide artış yüzde 14,1’den yüzde 4,9’a önemli ölçüde düştü.
Fransa’da Enflasyon Mart
Kaynak: INSEE

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından açıklanan ön tahminler, çeyreklik bazda enflasyonun ise beklentiden iyi gerileme kaydettiğini gösterdi.

Şubat’ta yüzde 1 olan aylık enflasyon, Mart’ta yüzde 0,9 tahmini yerine yüzde 0,8’e geriledi. Ancak Fransa’nın AB ile harmonize tüketici fiyat endeksi (TÜFE) cephesinde beklentiler yeniden aşıldı.

Harmonize TÜFE, aylık bazda yüzde 0,9, yıllık bazda ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşti. Her iki okuma da tahminlerin 0,1 puan üzerinde geldi. Dün açıklanan Almanya enflasyonu, hiçbir ölçütte beklentileri karşılamamış, Avrupa Merkez Bankası için şahin beklentileri güçlendirmişti.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar, bankacılık krizi endişeleri ortasında merkez bankalarının faiz artırımlarını ne kadar sürdüreceğini merak ederken bugün açıklanacak Euro Bölgesi enflasyonu bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.