Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Büyük Tehlike! Karanlık için Gün Sayıyorlar

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Avrupa ülkeleri büyük bir enerji kriziyle karşı karşıya kaldı. Fransa’da elektrik kesintileri Ocak’ta başlayacak.
Fransa’da Büyük Tehlike! Karanlık için Gün Sayıyorlar
Yorum

Fransız şebeke operatörü RTE Başkanı Xavier Piechaczyk, France Info radyosuna verdiği demeçte enerji kriziyle ilgili sorunlara dikkat çekti. Bakım için devre dışı bırakılan nükleer reaktörleri yeniden aktif hale getirmeye çalışan Avrupa ülkesi, Ocak ayına işaret ederek elektrik kesintilerinin başlayabileceğini paylaştı.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra ortaya çıkan enerji krizinden en çok Avrupa ülkeleri etkilendi. Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkeler elektrik ve ısınma başta olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kaldı.

Fransa, elektriğinin yüzde 70’ini reaktörlerden oluşan bir filodan sağlıyor. 56 reaktörden 22’sinin şu an devre dışı olduğu biliniyor. Bu durum ülkede büyük bir tehlikenin sinyallerini vermeye başladı.

Rusya’dan gelen doğal gaz akışının ciddi oranda düşmesi, enerji konusunu işin içinden çıkılamaz bir hale getiriyor.

Hükümet acil durum planı hazırlayarak olası elektrik kesintilerinin nasıl olacağı konusunda uyarılar yapıyor.

Yetkililer durumu yatıştırmak için kesintilerin küçük bir bölgede olacağını söylüyor. Ancak hane halkları ve işletmeler ısınma ihtiyacını karşılamak amacıyla soğuk kış günlerinde zirveye çıkacak olan elektrik talebi, milyonlarca insan için zifiri bir dünya anlamına gelebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu