Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa ve Almanya Açıkladı: Ukrayna’ya Destekler Devam Edecek

Almanya Başbakanı Scholz, Putin’in sınırlarını güçle değiştirmeye çalıştığını Ukraynalıların ise bu durumun bedelini ağır ödediği savundu. Detaylar haberde;
Fransa ve Almanya Açıkladı: Ukrayna’ya Destekler Devam Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya desteklerin devam edeceğini açıkladılar. Macron, “Bir Fransız için Almanya’dan söz etmek, her zaman kendisinden bir parçadan söz etmektir.” dedi.

İki ülkenin 22 Ocak 1963’te eski Almanya Şansölyesi Konrad Adenauer ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle arasında imzalanan Elysee Anlaşması’na işaret eden Macron, Avrupa ve dünya için söz konusu anlaşmanın önemine değindi.

Ukrayna halkına her alanda destelerin devam edeceğine dikkat çeken Macron, Ukrayna ve Moldova’ya Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsü verilmesi için görüş bildirdi.

Gerekli Yatırımlar Avrupa Düzeyinde Teşvik Edilmeli

Fransa ve Almanya’nın, Avrupa’nın yeniden yapılanmasında öncü rol üstlenmesi gerektiğini belirti. Yeni bir enerji modeli inşa etmek ve enerji dönüşümü için gerekli yatırımların Avrupa düzeyinde teşvik edilmesi gerektiğini savundu.

Macron tüm bunların hızlandırılması için farklı unsurların geliştirilerek de iki ülkenin öncülük yapması gerektiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Scholz ise konuya ilişkin olarak artık Avrupalıların yüzleşmek zorunda olduğu zorlukların değiştiğine işaret etti. Sorununsa AB ve ilkelerini özellikle de dışarıdan gelen tehditlere karşı korunması olduğunu vurguladı.

Putin’in Emperyalist Amaçları Var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emperyalist amaçları olduğunu savunan Scholz, Putin’in sınırlarını güçle değiştirmeye çalıştığını belirtti. Ukraynalılarınsa bu durumun bedelini ağır ödediğini ancak Putin’in emperyalizminin galip gelemeyeceğini söyledi.

Avrupa’daki siyasetin yerini şiddetin aldığı bir döneme geri dönülmesine izin verilmeyeceğini ileten Scholz, “Avrupa barış projemizi savunmak için Ukrayna’ya ihtiyacı olan tüm desteği gerektiği sürece vermeye devam edeceğiz.” diyerek fikrini sundu.

Ukrayna, Moldova ve 6 Balkan ülkesinin Avrupa ailesinin bir parçası olduğunun altını çizen Scholz, ayrıca zamanla Gürcistan’ın da AB’nin bir parçası olacağını öne sürdü.

Scholz, AB’deki kurumsal reform gerekliliğine de değindi. Tüm bunlara ek olarak Fransa ile Almanya’da Avrupa savaş uçağı ve tankı geliştirmesinin öneminin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın