Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Hükümet Kripto Varlıklara El Koyma Yetkisi İstiyor

Fransa’da kripto para odaklı suç faaliyetlerini engellemek adına yeni yasa tasarısı hazırlanıyor. Düzenleme kripto paralara el koyma yetkisi veriyor.
Fransa’da Hükümet Kripto Varlıklara El Koyma Yetkisi İstiyor
HABER GİRİŞ

Kripto varlıkların suç faaliyetlerinde kullanılmasını engellemek adına ülkelerin düzenleyici kurumlar mücadelesini sürdürüyor. Son olarak Fransa’da bu duruma yönelik somut adım atma hazırlığı söz konusu.

Fransa’da hükümet tarafından sunulan yeni bir yasa tasarısı uyarınca, şüpheli suçluların kripto paralarına el konulması söz konusu olabilir. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümeti, kolluk kuvvetlerine, suçluların varlıklarını dondurma yetkisi vermek istiyor. Böyle bir düzenleme daha önce İngiltere’de gündeme gelmişti.

Yasa taslağına eklenmiş bir raporda, “Suçlular sıklıkla yanlış davranışlarının meyvelerini daha kolay dağılabilen ve dolayısıyla gizlenebilen kripto varlıklara dönüştürüyor” ifadelerine yer verildi.

Düzenleme Kapsamına Kriptolar Eklenecek

Düzenleme ile bir savcı veya soruşturma hakimi tarafından yetki verildiğinde geleneksel banka hesapları için geçerli olan kuralların kapsamına kripto varlıklar eklenecek.

Tasarı, fidye yazılımı ödemelerinin yetkililere bildirilmesini zorunlu kılmak gibi çevrimiçi suçlara ayrılmış olsa da, Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin’in yetkisi altındaki 200 yeni kırsal polis ekibi oluşturmak ve polis teşkilatını modernize etmek gibi bir dizi başka konuyu da kapsıyor.

GCM Yatırım Banner

Tasarı ilk olarak Fransız Senatosu tarafından 14 Eylül’de yapılacak bir toplantıda tartışılacak. İngiltere’de Boris Johnson liderliğindeki hükümet, Mayıs ayında Ekonomik Suç Yasası’nın bir parçası olarak kripto varlıkları ele geçirmek ve kurtarmak için yeni yetkiler istemişti.

Kripto para piyasasında sarsıcı etkiler yaratan, Terra çöküşü başta olmak üzere belirli firmaların iflas sürecine doğru sürüklenmesi, düzenleyicilerin daha hızlı hareket etmesini sağlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın