Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford, Romanya’daki Fabrikanın Tamamını Aldı! Hisseler Fırladı

Ford Otosan, Ford Romanya’nın hisselerinin tamamını, 575 milyon Euro ödeme planıyla satın aldı. Borsada işlem gören hisseler, bu haberden destek buldu.
Ford, Romanya’daki Fabrikanın Tamamını Aldı! Hisseler Fırladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada, Ford Romanya hisselerinin alımına yönelik bilgilendirme yaptı.

Açıklamada; “Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.’nin (“Ford Otosan”) yüzde 100 pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Ford Otosan Netherlands BV’nin, Ford Otosan’ın ana ortaklarından Ford Motor Company (FMC)’nin 1 adet ve FMC’nin paylarının tamamına sahibi olduğu Ford Capital BV’nin ise yüzde 99,99 oranında pay sahibi oldukları Ford Romanya [SA] hisselerinin tamamını satın alması konusunda bir Hisse Satın Alma Sözleşmesi imzalanmış olup, Ford Otosan ana ortak olarak sözleşme hükümlerinin yerine getirilmesinden yükümlüdür.” ifadesine yer verildi.

Ford Romanya’nın satış ve dağıtımdaki iş kolu faaliyetlerinin iştiraklerinden birine devredileceği, 250 bin araç ve 365 bin motor üretim kapasitesi ile faaliyet gösteren Craiova tesisleri ve üretim faaliyetlerinin ise devralınacağı belirtildi.

Şirket, Ford Romanya için 2022 – 2028 yılları arasında 575 milyon Euro’luk ödeme yapacak. Bunun yanında 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak 140 milyon Euro’ya kadar ek ödeme yapılacağı aktarıldı.

Ford Hisseleri Bu Haberle Yüzde 9 Yükseldi

Ford Hisseleri Bu Haberle Yüzde 9 Yükseldi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirketin FROTO koduyla işlem gören hisseleri haftaya artıda başladı. Saat 10.55’te gelen KAP duyurusunun ardından yukarı yönlü hareketinin hızlandırarak, keskin bir yükseliş grafiği çizdi. Saat 12.15’te 267 lirayı test ederek, gün içi zirveyi kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ardından yataya geçen Ford hisseleri, saat 14.16 itibarıyla yüzde 8,86 artışla 265,40 liradan işlem görüyor. Haftaya güçlü kazançla başlayan hisseler, yatırımcısına son bir haftada yüzde 7, bir ayda yüzde 5 ve bir yılda yüzde 46 oranında getiri sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.