Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Ranger’ın Off Road Donanımlı “Raptor” Modeli 2020 Yılında Hazır!

Ford'un başarılı 4x4 pick-upı Ranger'a Raptor kostümü geliyor. Ağır arazilere yönelik yapılan bu projenin her detayına agresif çizgiler sahip. İşte Ranger Raptor...
Ford Ranger’ın Off Road Donanımlı “Raptor” Modeli 2020 Yılında Hazır!
HABER GİRİŞ

Ford’un taşımacılık alanında söz sahibi ticarisi Ranger pick-up modeli 1983 yılında dünyaya merhaba demişti. Pick-up üreticisi firmalar, özellikle Amerika menşeli araçların izinden gittiler. Bahsettiğimiz çok amaçlı araçların bir tarafını da araziye yönelik yapmaları, tercihlerde kendilerini ön sıralara taşıyor. Ford’da bu konuda açıkça çok iyi.

Zamanında Toyota’nın dünya üzerinde kurmuş olduğu 4×4 sistemli araçları hem diğer firmaların gelişiminde ön ayak olmuş hem de daha neler katılabileceğini göstermişti. Ford’un Ranger’ı dev F Serilerinin küçük kardeşi olarak kabul edebiliriz. Karoser yapıları da son yıllarda zaten oldukça yakın olmaya başladı. F-150 SVT Raptor‘u Ranger Raptor ile karşı karşıya getirdiğimizde gayet heyecanlı güç gösterileri izleyebiliriz. Tabi çıkınca!

Ranger Raptor’un kararlı duruşunun altında, fazla saldırgan bir hava hissettik. Resmen gövde gösterisi yapılacak.

Ford Ranger'ın Off Road Donanımlı "Raptor" Modeli 2020 Yılında Hazır!

Evrimleşmenin birinci kuralı olarak, ön plana kesinlikle saldırgan tarafının vurgulanması gerekiyordu. Keza öyle de olmuş.

Raptor projesi, standart Ranger’ın daha geniş yapıya bürünmesi diyebiliriz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

GCM Yatırım Banner

Genelde pick-up’lar da gördüğümüz bu değişimler, yol dışı şartlara göre şekillendiriliyorlar. Çamurluklar nerdeyse aracın genişliklerini 3-4 cm arasında değiştirecek büyüklüğe getiriyor. Ranger Raptor’da aynı şekilde olacak.

Ranger aynı takım arkadaşı F-150’ye verilen siyah, fazla detaya sahip olamayan büyük “Ford”
logoları verilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Büyük ızgaranın bu şekilde yapılması, Ranger’ın daha erkeksi durmasını ve Amerikan truck ruhu vurgulanmış. Tamponun aracın alt kısmına doğru açılı gelmesi ve mukavemeti olan ek parçalar Ranger’ı ağır arazide koruma görevinde bulunacak. Anlattığımız kısımlar kaputtan başlayan genel yapısına iyi uyum sağlamış.

Casus fotoğraflar ve düşünülen lastiklerine baktığımızda 285/70 R17, dişleri araziye yönelik imal edilen TA lastikleri görüyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Herhalde AT-TA vb. işleri dünyada sırtlayan firma Bf GoodRich dir. Bu firmada boş yok. Aracınız hangi yol koşuluna göre yapılıyorsa, mutlaka size sunacağı bir modeli vardır.

Ranger Raptor’un hangi motorlarla çıkış yapacağı bilinmiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Bizim bu konudaki görüşümüz; 2.2 TDCI’ların ya 160 hp versiyonundan ya da kesin olacaklar arasında 3.2 TDCI üniteler görev alacak. Şirketin benzinli ünite adına da 2.7L hacimli 350 hp civarlarında 10 ileri şanzımanla hareket eden bir motora yer vermesi bekleniyor.

Bahsettiklerimiz tabi konsept çizimler üzerineydi. Aslında her ne kadar konsept desekte çıkması gereken karoser yapısı da böyle olmak zorunda. Genel olarak Ranger’ın hakkında çok iyi yorumlar gelir. Ford’un başarı yakaladığı bu modeli Raptor dizayn ile daha farklı hedeflere kitlendiğini bizlere gösteriyor.

Ancak tüm detaylar sanırım 2018 yılının sonlarına doğru çıkacaktır. Ranger Raptor’un çıkışı hakkında en yeni haberleri sizlere sunacağız.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.