Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Otosan Yeni Nesil Araç Üretimi Yatırımını Artırıyor

Ford Otosan, yeni nesil ticari araç yatırımları için yurt dışından 200 milyon avroluk ek kredi alacağını duyurdu. Detaylı bilgi haberde...
Ford Otosan Yeni Nesil Araç Üretimi Yatırımını Artırıyor
HABER GİRİŞ

Elektrikli araç üretiminde Türkiye’nin karnesine artı getirecek yeni bir gelişme yaşandı. Ford Otosan, yeni nesil elektrikli araç üretimi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 200 milyon avro değerinde ek kredi alacağını duyurdu. Sektör liderleri arasında yer alan firmanın yapacağı yatırım, Türkiye’nin sektördeki üretim rolü için önemli görülüyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, “Türkiye’yi Avrupa’nın ticari elektrikli araç üretim merkezi haline getirmek için sektörünün lideri Ford Otosan ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Şirketten yapılan açıklamada, EBRD’den sağlanacak finansman sayesinde içerisinde elektrikli modellerin de yer aldığın yeni nesil 1 ton ticari araç yatırımlarının yapılacağı kaydedildi.

Ek Kredi 650 Milyon Avroluk Kredinin Devamı

Yeni nesil ticari araç üretimleri kapsamında bankadan Ford Otosan’a verilen 200 milyon avroluk ek kredinin, 2021 yılında verilen 650 milyon avroluk kredinin uzantısı olduğu açıklandı.

200 milyon avro değerindeki ek kredi paketinin içerisinde 54 milyon avro kredinin bankanın kendi kaynaklarından sağlandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

146 milyon avroluk payın ise bankanın A/B sendikasyon kredisi kapsamında diğer kreditörlerden elde ettiği miktar olduğu açıklandı.

A/B sendikasyon kredisi kapsamında yer alan katılımcı kreditörlerin Green for Growth Fund, HSBC, MUFG, Societe Generale ve ILX olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ford Otosan 2040 Yılına Kadar Karbon Nötre Ulaşma Hedefinde

Karbon nötr politikası yürüten Ford Otosan’ın Kocaeli’nde fabrika inşa ettiğini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, açılan yeni fabrika ve elektrikli araç üretiminin yol haritasından bahsetti.

Özyurt, tesislerde 2030 yılına, tedarikçiler ile lojistikte 2035 yılına ve ağır ticari araçlar dahil olmak üzere üretilen ürünlerde 2040 yılına kadar karbon nötre ulaşma hedefinde olduklarını paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.