Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Otosan İhracat Araçlarını Deniz Yoluyla Taşıyacak

UKOME toplantısında alınan karar kapsamında, Kocaeli'de bulunan Ford Otosan fabrikasında üretilen araçların İstanbul’a nakliyesi için deniz yolu kullanılacak.
Ford Otosan İhracat Araçlarını Deniz Yoluyla Taşıyacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, hem İstanbul’un hem de Kocaeli’nin trafiğini azaltmaya yarayacak bir karar alındı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Balamir Gündoğdu başkanlığındaki toplantıda temel olarak 81 madde üzerinde değerlendirme yapıldı.

Alınan kararlardan birisi kentin trafik yükünün azaltılması amacıyla Ford Otosan fabrikalarında ihracat için üretilen araçların İstanbul’a deniz yoluyla nakledileceği oldu.

Buna göre Ford Otosan’ın yurt dışına göndereceği araçlar MF Gelibolu ve MF Çanakkale gemileriyle İstanbul’daki Maltepe ve Yenikapı limanlarına getirilecek.

İhracat yapılacak araçların sevkiyatının deniz yoluyla taşınması kararıyla Kocaeli’nin trafiğini rahatlatması hedefleniyor.

UKOME, daha önce son 11 yıldır otomotiv sektörü ihracat şampiyonu olan Ford Otosan’ın fabrikasında üretilen araçların Körfez’deki Yarımca Limanı’na deniz yoluyla taşınmasına izin vererek, 3 ay içinde 6 bin 500 tırın kara yolundan çekilmesini sağlamıştı.

GCM Yatırım Banner

Şirket geçen yıl Türkiye’den 5 kıtada 94 ülkeye 6,2 milyar dolar tutarında araç ve yedek parça ihracatı gerçekleştirdi. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.