Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Otosan Beklenen Romanya Alımını Gerçekleştirdi!

Ford, bugün yaptığı açıklamada Ford Romanya hisselerinin devir işlemlerinin tamamlandığını duyurdu. Habere dair detaylar aşağıda;
Ford Otosan Beklenen Romanya Alımını Gerçekleştirdi!
HABER GİRİŞ

Ford Otosan, Ford Romanya hisselerinin tamamını satın aldı. Ford Otosan Netherlands tarafından gerçekleştirilen satın almaya ilişkin hisselerin ilk taksiti olan 406 milyon Euro ödemenin tamamlandığını duyurdu.

Şirket, 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile yurt dışında üretime başlanacağını açıkladı. Vizyonlarının faaliyet alanlarını genişletilmek olduğuna dikkat çekti.

Ford Romania SRL paylarının alımının tamamlanması ile birlikte Romanya’da üretilecek yeni ürünlerle marka lisans ve tedarik anlaşmalarının imzalandığı söylendi.

Ayrıca Ford Romania SRL, Ford Motor Company ve ilgili Ford Grubu şirketleri ile Courier, Puma ve EcoSport modelleri ile motorlar için Üretim ve Tedarik ile yedek parça Tedarik anlaşmalarının yanısıra Ford Motor Company ile söz konusu ürünlere ilişkin Teknoloji ve Üretim Lisansı Anlaşmaları imzalandı.

Açıklanan anlaşmaya göre; yıllık araç üretim kapasitelerini Craiova Fabrikası için yıllık toplam 272 bin adete yükseltileceğine dikkat çekti.

Üretim planlarına göre Yeni Nesil Courier üretimi yıllık 100 bin ve Puma üretimi yıllık 189 bin adede kadar çıkabileceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Motor üretim kapasitesi ise 350 bin adet olarak açıklandı. Şirket, tedarik anlaşmaları kapsamında 2023 yılında başlayacak Yeni Nesil Courier üretimi için gelecek üç yıl için 490 milyon Euro yatırım planlandığını belirtti.

Ford Otosan; 14 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklamada satın alma işleminin gerçekleşmesinden önce hisse satın alma sözleşmesinin ön şartlarını duyurmuştu. Ford Romanya için 2022 – 2028 yılları arasında 575 milyon Euro’luk ödeme yapılacağı bildirilirken 2028-2034 yılları için 140 milyon Euro’ya kadar ek ödeme yapılacağı aktarılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.