Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Motor Elektrikli Araç Yatırımlarını 29 Milyar Dolara Çıkarırken, Hisseler Yükseldi

Dördüncü çeyrek bilançosunda yeni yatırım planından bahseden Ford Motor hisseleri günü yükselişle tamamlarken, piyasa sonrası işlemlerde yukarı yönde hareket ediyor.
Ford Motor Elektrikli Araç Yatırımlarını 29 Milyar Dolara Çıkarırken, Hisseler Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ford Motor Company, Perşembe günü açıklanan 2020 dördüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre 36 milyar dolar gelir elde etti. Açıklanan verilerin analist tahminlerinden daha iyi gelmesiyle şirket hisseleri yükseldi. Düzeltilmiş FAVÖK 1,7 milyar dolar oldu.

Ford CFO’su John Lawler, bu yıl düzenlenmiş vergi öncesi karlarından 8 – 9 milyar dolar arasında kazanılacağını tahmin ediyor.
Ford Motor Company 4ç20 Finansalları
Kaynak: Ford Motor Company

Ford CEO’su Jim Farley ise Ford’un dönüşümü ve elektrikli araç devrimi gelişiminde liderliğe doğru gittiklerini belirtti. Açıklanan finansal rakamların Wall Street analistlerinin beklentilerini karşıladığı aktarıldı. CFO Lawyer, 2021 yılı için 3,5 milyar ila 4,5 milyar dolar arasında düzeltilmiş serbest nakit akışı beklediklerini söyledi.

Kasım ayında yapılan açıklamada 2022 yılına kadar elektrikli araçlar için 11,5 milyar dolar yatırım hedeflendiği açıklanmıştı. Dün yayımlanan raporda ise 2025 yılında kadar elektrikli ve otonom araç yatırımlarının 29 milyar dolara çıkarıldığı söylendi.

Kazanç gücü yörüngelerini derinden değiştirdiklerini ifade eden Lawyer, hissedarlar, müşteriler ve diğer paydaşlarla birlikte muazzam bir değer yaratacaklarını sözlerine ekledi.

Ford hisseleri Perşembe günü artıda kapanırken, piyasa sonrası işlemlerde de yükselişini sürdürdü.
Ford Motor Hisse Yükseldi
Kaynak: Market Watch

New York Borsası’nda işlem gören Ford Motor hisseleri, dün %1,52 değer kazancıyla 11,37 dolardan kapandıktan sonra seans sonrasında da pozitif kaldı.

GCM Yatırım Banner

ABD piyasalarının kapanmasının ardından %0,88 yükselerek 11,47 dolara çıktı. Gün içinde 11,17 – 11,62 arasında hareket etmişti. Yıllık bazda %36 getiri sağlayan şirket hisseleri, bu dönemde 3,96 – 12,15 arasında işlem gördü

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO) hisseleri de şu dakikalarda pozitif performans gösteriyor.
Ford Otomotiv Sanayi Hisseleri Pozitif
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 157,5 liradan kapanan Ford Otosan hisseleri, haftanın son işlem gününe 158,2’den başladı. Saat 10:15’te %0,25 değer kazancıyla 160,80 liradan işlem gören şirket hisseleri açılış sonrası 158,2 – 165,2 arasında hareket etti. Yıllık bazda yatırımcısına %115 gibi ciddi oranda getiri sağladı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, otomotiv sektörünün bir değişim geçirdiğini ve elektrikli araç yatırımlarının Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımı olacağını söylemişti. Müşterilerin taleplerinin her geçen gün değiştiğini ve taleplere cevap verilebildiği ölçüde başarılı bir şirket olunacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.