Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford’un F Serisi Super Duty’leri için Geliştidiği En Büyük 7.3L V8!

Ford'un Super Duty'si karakterine uygun en hacimli benzin V8'ine kavuşuyor.
Ford’un F Serisi Super Duty’leri için Geliştidiği En Büyük 7.3L V8!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan araç tarzını en iyi yansıtan markalardan birisi olan Ford, F Serisi kamyonet modelleri için hacmi korkutucu bir motor geliştirdi. Aldığı son şekille pick-up modellerde güzel görünüm nasıl olur onu anlatan F’ler, Windsor‘un mühendisliği altında iyi bir motor çalışma örneği ile donatılacak. Emisyonun aksine devasa kamyonların hacimce büyük motorlarla çıkmasını savunan Ford, üniteyi hangi serilerde nasıl kullanacağını da açıkladı.

7.3L’nin parçaların her birinin rijitliği ön planda tutulmuş. Öyle ki son dönemlerde F Serisi kamyonetler, spor araba motorlarıyla besleniyor. Mustang GT500’ün +700 ps’lik güç merkezinin F-150‘ye geçirilmesi gündemdeydi. Yeni geliştirilen 7.3L’nin bakalım iç yapısı ve güç rakamları ne düzeydeymiş.

Güncel F’lere gelecek hacimli motor, Windsor tarafından geliştirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hacim rakamları bakımından üniteyi en üst F Serisi için yapıldığını düşünmüş olsak da F-250 ve F-350 almak isteyenlere de 7.3L ile verilebilecek. Aracın yapısına göre daha dayanıklı olacak şekilde üretilen motor, çoğu noktada standart sistemden ayrılıyor.

Ayrılan noktalarında; benzin ünitesi düşük devir aralığında çok fazla güç üretebilecek. Değişken bir yağ pompalama sistemi, piston soğutma jetleri, ekstra büyütülmüş ana yataklar ve dövme çelik bir krank miline sahip üstten supap bütünlüğüne sahip.

V8 motorlardan sorumlu Joel Beltramo, “7.3 litre, en zorlu ortamlarda maksimum dayanıklılık için tasarlandı; müşterilerimizin her gün bu koşullarda yaşadıkları ve çalıştığı göz önüne alınarak. Motor, sınıfındaki en büyük yer değiştirmeye sahip ve güç, dayanıklılık, bakım kolaylığı ve toplam işletme maliyetleri gibi önemli alanlarda fayda sağlamak için tasarlandı.” dedi.

GCM Yatırım Banner
7.3L’nin üretebildiği güçler, rakamlarla Ford içerisindeki en dikkat çekici ps’i üretiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Alçak devir aralıklarında ne kadar kusursuz sistem üzerine kurulu olduğunu, V8’in 5.500 rpm’de 430 beygir güç üretmesinden anlaşılabileceği söylendi. 4.000 rpm’de 644 nm tork getirisi olan 7.3L V8, 6 ve 10 ileri vites seçenekleriyle aktarımlarını yapacak.

F-550, F-600, F-650’de standart olarak sunulacak V8, sanırız 6 ileri otomatikle aktarımlarını yapacak. Diğer seriler ise 10 ileri TorqShift şanzıman tipiyle gücü iletecekler.

Son katılımla birlikte 6.2L V8 benzin ve 3. nesil 6.7L Power Stroke V8 dizel yanına 7.3L V8’de katılmış oldu. Ford’un hacimce aynı ancak güç rakamlarında farklı olacak V8 için bir çalışması daha olacak.

O da şu şekilde; F-450 şasisi altında üretilen F-550, F-600, F-650, F-750, F-53 ve F-59 modellerinde yine standart olarak sunulacak 3.900 rpm’de 350 ps ve 635 nm tork üretimi yapacak daha alçak bir versiyon düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.