Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ford Trafik Sıkışıklığını Adaptif Cruise Control ile Çözüyor!

Ford, Vanderbilt Üniversitesi ile birlikte hazırladığı uyarlanabilir hız sabitleyici sistemin yaygın kullamları için çalışmışlar. Detaylar videoda;
Son Güncelleme: 

Dünyada insan sayısı ile birlikte motorlu kara taşıtı sayısı da sürekli artıyor. Her geçen günde otomotivciler binlerce aracını yollara gönderiyor.

Test videosunda adaptif cruise sistemine sahip 36 araç kapalı bir pistte götürülmüş. Sunum sırasında normal seyrinde giden araçlar birden yüksek hız modundan alçak hız moduna alındı.

Oluşturulan bu dalgalanma sistemiyle frenleme yapma ve sonra hızlanma son derece basitleştirilmiş. İlk demo görüntüsünde Ford araçları normalinden daha sert frene basarak araçların yavaşlamasına neden oldu. Sonrasında ise adaptif cruise sayesinde 36 Ford aracı aynı tempoda gitmeyi başardı.

Şirket, uyarlanabilir hız kontrolünün frenlemesinin insan sürücülerden daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. Her araca yüklenecek sezgisel sistem sayesinde yıllık trafik sıkışıklığı saati, yolculuk maliyeti ve psikolojik sorunların yaşanmayacağı söylendi.

Ford’un Amerika topraklarında bulunan araçların %71’inde sistemin mevcut olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu