Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford Trafik Sıkışıklığını Adaptif Cruise Control ile Çözüyor!

Ford, Vanderbilt Üniversitesi ile birlikte hazırladığı uyarlanabilir hız sabitleyici sistemin yaygın kullamları için çalışmışlar. Detaylar videoda;
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyada insan sayısı ile birlikte motorlu kara taşıtı sayısı da sürekli artıyor. Her geçen günde otomotivciler binlerce aracını yollara gönderiyor.

Test videosunda adaptif cruise sistemine sahip 36 araç kapalı bir pistte götürülmüş. Sunum sırasında normal seyrinde giden araçlar birden yüksek hız modundan alçak hız moduna alındı.

Oluşturulan bu dalgalanma sistemiyle frenleme yapma ve sonra hızlanma son derece basitleştirilmiş. İlk demo görüntüsünde Ford araçları normalinden daha sert frene basarak araçların yavaşlamasına neden oldu. Sonrasında ise adaptif cruise sayesinde 36 Ford aracı aynı tempoda gitmeyi başardı.

Şirket, uyarlanabilir hız kontrolünün frenlemesinin insan sürücülerden daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. Her araca yüklenecek sezgisel sistem sayesinde yıllık trafik sıkışıklığı saati, yolculuk maliyeti ve psikolojik sorunların yaşanmayacağı söylendi.

Ford’un Amerika topraklarında bulunan araçların %71’inde sistemin mevcut olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın