Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fon Yatırımcıları Artıyor! Yeni Rekor Geldi

MKK verilerine göre fon yatırımcı sayısı her geçen gün artıyor. Mayıs ayında gelen fon piyasasındaki yatırımcı sayısı rekoru ise dikkat çekti. Detaylar haberin içerisinde;
Fon Yatırımcıları Artıyor! Yeni Rekor Geldi
HABER GİRİŞ

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Mayıs’ta toplam fon yatırımcı sayısı 4 milyon 953 bin 219 kişiye ulaştı. 2023 yılının Mayıs ayında fon yatırımcı sayısı 3,8 milyon civarındayken, böylece bir yılda fon yatırımcı sayısındaki artış 1 milyonu aştı.

Fon yatırımcılarının portföy değerindeki yükseliş ivmesi sürerken, Mayıs itibarıyla fon yatırımcılarının portföy değeri 2,85 milyar lira olarak kaydedildi. Bu rakam Mayıs 2023’te 953,3 milyon lira olarak gerçekleşmişti.

Portföy dilimi bazında fon yatırımcıları sayısı incelendiğinde üst segmentteki yatırımcıların da artan bir ilgisi olduğu görüldü.

MKK verilerine göre portföyü 10 milyon lira üzerinde olan fon yatırımcı sayısı Mayıs’ta 28 bin 709 olarak rekor seviyeye ulaştı. Söz konusu dönemde 10 milyon lira üzerinde portföyü olan hisse senedi yatırımcı sayısıysa 20 bin 6’ya düştü.

Fon yatırımcılarının sahibi olduğu toplam büyüklük incelendiğinde en üst segmentteki yatırımcıların aslan payını aldıkları izlendi. 10 milyon lira üzerinde portföyü bulunan yatırımcıların toplam fon yatırım büyüklüğü ise Mayıs’ta 2,05 milyar lirayla yeni zirvesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Mayıs’ta toplam büyüklüğün 2,85 milyar lira olduğu dikkate alınırsa büyüklüğün yüzde 72’sinin bu yatırımcı grubunda olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın