Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiyat Listesi Düzenlemesine Uymayan İşletmelere Ceza Kesildi

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, fahiş fiyat ve fiyat listesini kapılarına açmayan işletmelere 47 milyon TL ceza kesildiği bildirildi. Detaylar şöyle...
Fiyat Listesi Düzenlemesine Uymayan İşletmelere Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, perakende satışa sunulan mal ve hizmetlerin fiyat etiketleri ve tarifelerine ilişkin önemli bir düzenlemeye imza attı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği kapsamında yapılan bu düzenleme, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumayı ve doğru bilgilendirilmelerini sağlamayı hedefliyor.

Gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar ve yiyecek içecek hizmeti sunan işletmelerdeki fiyat farklılıkları göz önünde bulundurularak yapılan yeni düzenleme, lokanta, restoran, kafe ve pastane gibi işletmelerin fiyat listelerini işyerinin giriş kapısının önüne ve masaların üzerine koymalarını zorunlu hale getirdi. Bu düzenleme 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

Ticaret Bakanlığı’nın 81 Ticaret İl Müdürlüğü, 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren yiyecek ve içecek hizmeti veren işletmelerde yoğun denetimler başlattı. Bu denetimlerde öncelikle işletmelerin mevzuat hükümleri hakkında bilgilendirilmesi sağlanırken, aykırılıkların tespit edilmesi durumunda idari yaptırımlar uygulandı.

Denetimlerin sonucunda, 114.567 firmada yapılan incelemelerde 21.659 adet aykırılık tespit edildi ve toplamda 47 milyon 43 bin 348 Türk lirası idari para cezası kesildiği bildirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın bu yeni düzenlemesi, tüketicilerin korunması ve piyasalarda istikrarın sağlanması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. İşletmelerin bu kurallara uymasının, hem tüketici memnuniyetini artıracağı hem de sektördeki rekabeti adil hale getireceği belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın