Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiyat Etiketlerine Yerli Logo Zorunluluğu Getirildi

Tüketiciyi korumak, yerli mallara özendirmek ve döviz kaynaklı risklerden etkilenmemesi adına, yerli mallara logo ve işaret zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan duyurunun detayları şöyle...
Fiyat Etiketlerine Yerli Logo Zorunluluğu Getirildi
HABER GİRİŞ

Son haftalarda döviz kurlarındaki tarihi yükselişler, yurt içinde panik havasının yaşanmasına, döviz bazlı işlem gören ürün fiyatlarında aşırıya kaçan zamların yapılmasına neden olurken, alınan yeni kararlarla bu tür hareketlerin önüne geçilmeye çalışıyor.

Daha önce Türkiye Esnaf ve Sanatlarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara rağmen zam yapmayan mahalle bakkallarından alışveriş yapılmasını önermişti. Yine %100 Türk malı olan ürünlerin, net bir şekilde okunmasını ve halkın yerli ürünlere yönlendirilmesini sağlayacak uygulamaların hayata geçirilmesi önerisi de Sayın Palandöken’den gelmişti.

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan duyurusuna göre; Türk mallarına yerli logo ve işaret zorunluluğu getirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yapılan düzenleme kapsamında, üretim yeri Türkiye olan mallar için, Ticaret Bakanlığınca kararlaştırılan, yerli olduğunu belli eden logo, işaret veya şekil eklenmesi şartı getirildi. Etikette yer alması zorunlu olan bir başka ayrıntı ise malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih olacak. Yapılan açıklamada; son zamanlarda yaşanan fiyat dalgalanmaları sebebiyle, tüketici lehine tedbirler alınmasına gerek duyulduğu bildirildi.

Tüketicilerin yerli ürünler hakkında bilgi sahibi olmasının ve yerli tüketimin özendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Döviz kuru kaynaklı risklerden en az şekilde etkilenmek için alınan bu kararın hedefleri arasında; tüketiciyi yerli ürün kullanımına özendirmek, teşvik edilmek, bu ürünlerle ilgili farkındalık oluşturulmak gibi durumlar da yer alıyor. Türkiye’de üretilen mallara yerli olduğunu belirten, ayırt edici işaretlerin konulma zorunluluğu ile ekonomik istikrara katkı sağlanmacı amaçlanıyor.

15 gün sonra yürürlüğe girecek olan uygulama ile tüketicilerin korunması konusunda bir adım daha ileri gidilmesinin hedeflendiği açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, markaların doları bahane ederek fahiş oranlarda zam uygulamasından rahatsız olduğunu, bu firmaların tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılacağını belirtmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.