Yatırım yapmaya başla!

Fiyatı Et ile Yarışan Kuyruk Yağı, Tüketicilerden Yoğun Talep Görüyor!

Son 3-4 ay içinde fiyatları %100 zamlanan kuyruk yağı, şu an etle yarışıyor.
Fiyatı Et ile Yarışan Kuyruk Yağı, Tüketicilerden Yoğun Talep Görüyor!

Halk arasında don yağı da olarak bilinen kuyruk yağı, doğal bir yağ olması sebebiyle sağlık açısından oldukça faydalı. Yemeklere lezzet vermesinden dolayı halk tarafından yoğun bir taleple karşılaşan bu yağ, son 3-4 ay içinde %100 zamlanarak şu sıralar kilogram fiyatı 50 TL civarından satışa sunuluyor.

Türkiye’de bu sıralar kuzu kesimleri azaldı ve buna bağlı olarak da hayvanların kuyruk kısımlarından ve et aralarından elde edilen kuyruk yağı kasap raflarında daha nadir bulunur oldu.

Ağustos ayında 25 liradan alıcı bulan kuyruk yağının kilogram fiyatı şu sıralar Adana Kasaplar Çarşısı’nda 50 liraya, bazı kasaplarda 52 liraya ve marketlerde ise 56 liraya kadar fiyatlardan satılabiliyor. Böylelikle et fiyatları ile yarışıyor.

Kuyruk Yağı Oldukça PahalıPiyasada kemikli kuzu etinin 50, kemiksiz kuzu etinin ise kilogram başına 60 TL’den satıldığı göz önüne alınırsa, kuyruk yağı fiyatlarının et fiyatlarıyla yarıştığı görülüyor. Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, bölgedeki kebapçıların kuyruk yağına yoğun bir talep gösterdiğini belirtti.

Bu sıralar canlı hayvan ihracatında gerileme dönemi yaşadıklarının söyleyen Yağmur, ihracat faaliyetlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talepleri üzerine durdurulduğunu bildirdi.

Yağmur, ilerleyen günlerde kuyruk yağı fiyatlarının normal seviyelere dönmesini beklediklerini dile getirdi.

Fiyatlar Normale DönecekYağmur, kuyruk yağının Ağustos ayına kadar 25 liradan satıldığına değindi ve şimdilerde %100 zamlanan fiyatların şu an oldukça pahalı olduğunu söyledi. Kuyruk yağına İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep gibi illerden talep olduğundan söz etti.

Vatandaşların bu sıralar kuyruk yağına daha çok ilgi gösterdiğini belirten Yağmur, bu yağın 20 derece sıcaklıkta eridiğini ve sağlık açısından hiçbir zararı olmadığını söyledi. Bu nedenle vatandaşların gönül rahatlığıyla tüketebileceğini ekledi.

Adana Kasaplar Çarşısı’nda satış yapan bir esnaf ise kuyruk yağı fiyatlarının et fiyatları ile başa baş gittiğini söyledi. Ardından bu ürünün yurt dışından da talep gördüğünü aktaran esnaf, Almanya’ya yollandığını açıkladı. Yağ fiyatlarının artmasının et fiyatlarını düşürdüğünü ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum