Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiyat Artışlarına ‘Kapı Önü’ Çözümü: Bakan Bolat Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, gündeme ilişkin birçok konuya yanıt verdi. Asgari ücret artışının duyulmasıyla zam yapılmasını fırsatçılık olarak değerlendirdi. İşte detaylar;
Fiyat Artışlarına ‘Kapı Önü’ Çözümü: Bakan Bolat Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat bugün Habertürk TV yayınına katılarak Azerbaycan’ın Bakü şehrinde Fevzi Çakır’ın sorularına yanıt verdi. Pek çok konuya değinen Bakan Bolat, asgari ücret artışının duyulmasıyla zam yapılmasını fırsatçılık olarak nitelendirdi.

Asgari ücret artışı ve yeni yıldaki olası faiş fiyat artışları konusu hakkında yorum yapan Bolat, “Herhangi bir ücret artışının adını duyar duymaz zamma yeltenmek fırsatçılıktır. Buna şiddetle karşıyız. Ticaret dünyasının da bu noktayı dikkate alması lazım.” dedi.

Fiyat Artışlarına Fırsatçılık Yaklaşımı

İki gün önce lokanta, kafe ve restoranlarda keyfi fiyatları engellemek adına fiyatların ve menülerin kapıların önünde net bir şekilde gösterilmesi gerekliliğinin getirildiğini anımsattı. Düzenlemenin 1 Ocak’ta yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Gramaj oyunlarıyla fiyatlarda oynanma konusunda bakanlıklar arasında bir çalışma yapıldığına işaret ederek, standartların sağlanacağını öne sürdü. Özellikle haksız fiyatlama konularındaki tanımlamaların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakan Bolat, üreticiler ve tedarikçilere yapılacak ödemelerin geciktirilmemesi için bozulabilir ürünlerde ödemelerin 30 güne diğer ürünlerde ise 40 güne çekilmesinin sağlandığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Esnafa Sağlanan Mali Destek

BAĞ-KUR sigorta prim gün sayısı sözünün tutulacağını ifade ederek, “Sigorta prim gün sayısı konusunda da seçim öncesi verilen söz bakidir. Bu söz de zamanı geldiğinde yerine getirilecektir.” dedi.

Mali açıdan esnafa çok uygun finansman desteği sağlandığını kaydetti. Toplam 452 milyar TL, yalnızca 2023’te 136 milyar TL destek sağlandığını, asgari ücretin vergi kapsamı dışında bırakıldığını anımsattı.

Gümrük Birliği ve Müzakereler

Avrupa Birliği’nin (AB) siyasi bir tutum olarak şu anda müzakereleri durdurduğunu söyleyerek, seçimlerin ardından tüm dünyayla ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirmede önemli adımlar atıldığını ekledi.

AB’nin Türkiye için önemli bir müttefik olduğunu dile getiren Bolat, AB ile Türkiye arasında bir gümrük birliği olduğunu ancak şu anda tıkanan bir süreçte bulunulduğunu belirtti.

Her konuda AB komisyonu ile görüşmeler gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Olumlu bir tutum söz konusu. Almanya’nın da önemli olumlu bir tutumu oldu.” dedi.

Beklentiler ve 2024’e Dair İyimserlik

2023’ün zorlu bir yıl olduğunu anımsatan Bakan Bolat, “Şubat ayı başındaki deprem felaketi, dünya ticaretinin gerilemesi gibi sebepler ekonomik gelişmeleri yönetme anlamında zorlu bir yıl olmasına sebep oldu. Bununla birlikte bir de seçim belirsizliği yaşadık.” ifadelerini kullandı.

Tüm bunlara rağmen Haziran’dan bu yana ekonomik verilerde önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi. 1 trilyon dolarlık milli gelirin 2023 yılında aşıldığına dikkat çekti.

Bakan Bolat açıklamasında, “Toplam 357 milyar dolar ihracat geliri ile kapatacağız. 2024’ün, 2023’ten daha güzel bir yıl olmasını bekliyoruz.” diyerek görüşlerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.