Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch’ten Yapı Kredi ve İş Bankası’na Kredi Derecelendirmesi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nın mevcut kredi notlarını teyit etti.
Fitch’ten Yapı Kredi ve İş Bankası’na Kredi Derecelendirmesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nın kredi derecelendirme notlarını açıkladı. Yapı Kredi’nin uzun vadeli yabancı para notu “B-“, uzun vadeli yerel para notu “B”, görünümleri ise negatif olarak teyit edildi.

İş Bankası’nın ise mevcut kredi notlarının ve görünümlerinin teyit edildiği belirtildi. Buna göre uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notu “B-“, görünümü negatif, uzun vadeli yerel para birimi ihraççı temerrüt notu “B”, görünümü negatif olarak belirlendi.

Kısa vadeli yabancı ve yerel para ihraççı temerrüt notu “B”, uzun vadeli ulusal not görünümü “A+ (tur)”, negatif görünüm olarak açıklandı.

Kurum, İş Bankası’nın canlılık değerlendirmesi “b”, uzun vadeli kıdemli teminatsız senetler “B-“, kısa vadeli kıdemli teminatsız tahviller “B”, sermaye benzeri borç derecesi “CCC+” olarak belirlendi.

Her İki Bankanın Hissesi de Hafif Alıcılı Seyrediyor

Kaynak: Paratic Piyasalar

İş Bankası C Grup hisseler (ISCTR), yüzde 0,37 değer kazancıyla 10,84 liradan işlem görüyor. Haftalık görünümü negatif olan banka hisseleri son kapanışını 10,81’den yapıp, yeni haftaya 10,90’dan başladı. Gün içinde 10,66 – 10,98 arasında hareket etti.

Yüzde 1,43 artışla 9,22 lirada seyreden Yapı Kredi hisseleri (YKBNK) 9,20’den açıldıktan sonra 9,06 – 9,28 arasında işlem gördü.

1,55 lira temettü dağıtmaya karar veren Akbank’ın hisseleri yüzde 2,26, Albaraka Türk yüzde 1,40, Garanti Bankası yüzde 0,27, Vakıfbank yüzde 0,33 artıda işlem görüyor.

Kalkınma Bankası yüzde 7 ile sektör hisseleri arasında en kötü performansı gösterirken, onu yüzde 1,67 kayıpla Şekerbank takip etti. Bankacılık endeksi ise saat 13.30 itibarıyla yüzde 1,04 artıda, 4.099 puandan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu