Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Türkiye’ye Dair Bir Pozitif Yorum Daha

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'deki yerel ve bölgesel yönetimlerin yüksek enflasyon karşısında gösterdiği dirence dikkat çekti.
Fitch’ten Türkiye’ye Dair Bir Pozitif Yorum Daha
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin not görünümü ve bankacılık sistemine dair olumlu görüşlerinin ardından yeni bir değerlendirmede daha bulundu. Kurum, Türkiye’deki yerel ve bölgesel yönetimlerin yüksek enflasyon ve liradaki önemli dalgalanmalar karşısında dirençli faaliyet performanslarını sürdürdüğünü bildirdi.

Yerel ve bölgesel yönetimlerin borç ödeme kapasitelerinin zayıflasalar bile olumsuz piyasa etkilerini absorbe edeceği ifade edildi. Türkiye’de enflasyon Eylül ayında yıllık bazda yüzde 61,5’e ulaştı. Bu Cuma günü ise Ekim ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

Bu kadar yüksek oranın yerel ve bölgesel yönetimlerin harcamaları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çeken Fitch, personel maaşlarının enflasyon endekslemesinin çoğunlukla geriye dönük olması sebebiyle mal ve hizmetlerin maliyetinin genel olarak yıllık bütçeye dahil ediğini aktardı.

Fakat aynı zamanda sermaye yoğun altyapı harcamalarındaki artıştan da kaynaklandığına dikkat çekildi.

Harcamalardaki Artış Vergilerle Dengelenecek

Kurum raporunda enflasyon nedeniyle gerçekleşen harcama artışlarının vergi tabanındaki ve tahsilatlardaki artışla dengelenmesinin beklendiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Fitch, Türkiye’de bulunan 9 büyükşehir belediyesini değerlendirdi. Bunların faaliyet marjlarının ortalama yüzde 32 seviyesinde olduğu ve dirençli kalmasının beklendiği söylendi.

Fakat bu oranın 2023-2027 dönemi derecelendirme senaryosunda yer alan beş yıllık ortalamayı işaret eden yüzde 44’ten daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

Fitch’ten Art Arda Güzel Haberler

Türkiye, Mayıs seçimlerinden sonra ekonomi alanında kendisine yeni bir yol belirledi. Daha rasyonel adımların atılmaya başlanmasıyla birlikte bunun pozitif yankıları gelmeye başladı.

Yabancı kurumların son yayımladığı raporların neredeyse hepsi Türkiye’nin lehine kararlar içeriyor.

Üç büyük derecelendirme kuruluşu arasında yer alan Fitch, 2023 yılının ikinci yarısında Türk bankacılık sektörü için iyimser olduğunu, marjlarda toparlanma olmasını beklediklerini yazdı.

Geçen hafta Türkiye’nin görünümü ve potansiyeline ilişkin açıklamalarda bulunan Fitch Ratings Küresel İslami Bankacılık Grubu Başkanı Bashar Al-Natoor ise Türkiye’nin zor piyasa koşullarında bile sukuk piyasasına girmeyi ve gerekli finansmanı sağlamayı başardığını söyledi.

İlaveten Körfez ülkeleri arasında güçlenen ilişkilerin gelecek dönemde yatırım ortamına olumlu katkı sağlayabileceği de vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.