Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Türkiye’ye 12 Yılın Beklenen Kararı! Şimşek Yorumladı

Mehmet Şimşek, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi üzerine resmi sosyal medyası üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Fitch’ten Türkiye’ye 12 Yılın Beklenen Kararı! Şimşek Yorumladı
HABER GİRİŞ

2023 yılı seçimlerinin ardından değişen ekonomi yönetimiyle Türkiye’ye yabancı yatırımcı çekmeye yönelik çalışmalar son hızla devam ediyor. Ülkeye yatırım yapılabilmesi içinse en önemli etkenlerden biri kredi notu görünümü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings dün Türkiye ekonomisine ilişkin kredi notu ve not görünümü sonuçlarını yayımladı.

Fitch Ratings dünkü raporunda Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+“ya yükseltirken, kredi not görünümünü “durağan”dan “pozitif“e çıkardı.

Piyasa beklentilerinden olumlu gelen rapora ilişkin bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi.

Şimşek resmi X hesabı üzerinden, uygulanan ekonomik programın somut sonuçlarının ülke kredi notuna da yansıdığına işaret etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, uygulanan politikalardaki başarıya kayıtsız kalmayarak Türkiye’nin kredi notunu bir kademe yükseltirken, görünümü pozitife çevirdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Pozitif görünüm gelecek dönemde not artışının süreceğine işaret ettiğini öngören Şimşek, “12 yıl sonra gelen bu not artışında, Türkiye’nin uluslararası normlara uyan, kural bazlı ve öngörülebilir politikaları etkili oldu.” ifadelerini kullandı.

Makro-finansal istikrarın daha fazla güçlenmesiyle böyle olumlu gelişmelerin artarak devam edeceğine dikkat çekti. Yılın ikinci yarısında dezenflasyon, daralan cari açık ve bütçe disiplini sayesinde makro finansal istikrarın daha fazla pekişeceğini ve kredi notunun yükseleceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.