Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Türk İslami Finans Sektörü Kapsamında Hükümet Vurgusu

Fitch Ratings'in Türk İslami finans sektörüne yönelik değerlendirmesinde Körfez ülkeleri ve hükümet vurgusu yapıldı. Detaylar haberde...
Fitch’ten Türk İslami Finans Sektörü Kapsamında Hükümet Vurgusu
YAYINLANMA ZAMANI

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in, Türk İslami finans sektörü hakkında yaptığı değerlendirmesi bugün yayımlandı. Eylül 2023’te 90 milyar doları aşan Türk İslami finans sektörünün hükümetin baskısıyla birkaç yıl içinde 100 milyar dolara ulaşacağı kaydedildi.

Yayımlanan değerlendirmede İslami bankaların 2025 yılına kadar sektör varlıklarının yüzde 15’ine ulaşmasını hedeflerken, hükümet açısından stratejik önem ile destekleneceği bildirildi.

Yukarıdan aşağıya desteğin, hızla genişleyen üç devlet mülkiyetindeki İslami bankanın girişiyle de açıkça görüldüğünü ifade etti. Sukuk’un aynı zamanda devlet fonlama araç setinin de önemli bir parçası haline geldiği eklendi.

Körfez Ülkeleri ile İyi İlişkiler Olumlu Etkileyecek

Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlenmesinin İslami finans piyasasını olumlu yönde etkilemesini ve hükümetin doğrudan yabancı yatırımları çekmesine yardımcı olmasının beklendiği kaydedildi.

Hükümetin, Temmuz ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) üç yıl içinde 8 milyar dolar sukuk alımı da dahil olmak üzere toplam 51 milyar dolar tutarında finansman taahhüdü aldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Dubai İslam Bankası’nın yakın zamanda Türk dijital bankacılık sektörüne girdiği hatırlatıldı.

İslami bankacılığın Eylül 2023’te toplam sektör varlıklarının yüzde 8,5’ine genişleyerek pazar payı ile bankacılık sisteminin önemli bir parçası haline geldiği kaydedildi. Bu büyümenin Türkiye’deki yüksek enflasyon ve TL’deki değer kaybı kapsamında değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

Türkiye İslami Bankacılık Pazarında 7. Sırada

IFSB verilerine göre Türkiye varlıklar açısından dünyanın en büyük yedinci İslami bankacılık pazarı olarak geçiyor.

Türkiye’deki altı İslami bankayı derecelendiren Fitch, bunların hepsinin Uzun Vadeli Döviz İhraççı Temerrüt Notunun ‘B-‘ olduğunu bildirdi. Ancak Fitch, hükümet müdahalesi riski konusundaki görüşü nedeniyle ‘B-‘ ile sınırlandırdı.

İslami bankacılık varlıklarının, Eylül 2023 itibarıyla toplam İslami finans sektörü büyüklüğüne yüzde 70’ten fazla katkı sağladığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.