Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Türk Bankalarına İlişkin Kredi Notu Değerlendirmesi

Fitch Ratings, büyük Türk bankalarının faaliyet ortamı ve müdahale riskleri nedeniyle notlarında kısıtlamaya gidildiğini açıkladı.
Fitch’ten Türk Bankalarına İlişkin Kredi Notu Değerlendirmesi
HABER GİRİŞ

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarına yönelik yeni bir değerlendirme paylaştı. Kurumdan yapılan değerlendirmede, faaliyet ortamı ve hükümet müdahalesi risklerinin, büyük Türk bankalarının notlarını kısıtladığına yer verildi.

Fitch Ratings’in yeni raporunda bankaların çoğunun artık stabil görünüme sahip olduğu belirtildi. Bu durumun Eylül 2023’teki ülke görünümü revizyonunu yansıttığına yer verilen raporda, kısa vadeli faaliyet ortamı baskılarının azaldığına dikkat çekildi.

Raporda bankaların notunun “B-” ile ülke notunun bir kademe altında sınırlandığına yer verildi. Fitch, bankalara yönelik derecelendirmenin, finansal kapasite notlarına ve bağımsız kredi profillerine göre belirlendiğini vurguladı.

Özel bankaların (Türkiye İş Bankası A.Ş., Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve AKBANK TAŞ.) notlarının faaliyet ortamı puanının bir kademe üzerinde olduğu belirtildi ve bu durumun onların sermaye, fonlama ve likiditelerinin gücünü yansıttığı ifade edildi.

Fitch raporunda, tüm büyük Türk bankalarının Uzun Vadeli Yerel Para notlarının Uzun Vadeli Yabancı Para notlarının bir kademe üzerinde, ‘B’ seviyesinde olduğunu belirtti. Raporda bunun uzun vadede daha düşük devlet müdahalesi riskini yansıttığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.