Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Avrupa Ekonomilerine Uyarı: 2023’te Daralma Bekleniyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa'nın önde gelen ekonomileri için 2023'te daralma beklentisini paylaştı.
Fitch’ten Avrupa Ekonomilerine Uyarı: 2023’te Daralma Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Almanya, İngiltere ve İtalya dahil olmak üzere büyük Avrupa ekonomilerinde 2023 yılında reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) düşüşü beklediğini açıkladı.

Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, 2023’te küresel ölçekte zayıf ekonomik büyümenin ve yüksek enflasyonun, finans sektörü dışındaki şirketleri olumsuz etkileyeceğine yer verildi.

Kredi derecelendirme şirketi, Kuzey Amerika, Avrupa Orta Doğu ve Afrika (EMEA), Asya Pasifik ve Latin Amerika bölgelerinde değerlendirilen firmaların bu yıl itibarıyla yüzde 48’inin görünümünün kötüleştiği, geçen yıl bu oranın sadece yüzde 1 seviyesinde olduğunu belirtti.

Avrupa’da Ekonomik Zorluk Beklentisi

Fitch açıklamasında, Avrupa’da bu yıl içerisinde ciddi ekonomik zorluklar beklediğini belirterek, 2023 yılında Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde daralma beklediğini kaydetti. Açıklamada, “Salgın sonrası toparlanma yavaşlıyor. Yüksek enflasyonla birlikte zayıflayan talebin, bir dizi sektörde kredi profillerini olumsuz etkilemesi bekleniyor.” ifadeleri yer aldı.

Küresel ekonomide zayıf büyüme beklentisine rağmen geçen yıl alınan not kararları nedeniyle küresel bazda şirketler için olası not hareketlerinde bu yıl halen yeterli alan olduğu kaydedildi. Geçen yıl ABD ve Avrupa piyasaları için yüksek enflasyon ve faiz artırımlarının gölgesi altında geçti.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon, agresif faiz artırımlarını beraberinde getirdi ve borsalarda büyük düşüşler yaşandı. Bugün Euro Bölgesi’nde Aralık ayı enflasyonu için ön sonuçlar açıklandı. Bölgede enflasyon yüzde 9,2 olarak açıklandı tek haneye düşülmüş oldu. Beklenti yüzde 9,7 olacağı yönündeydi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın