Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten ABD Ekonomisi için 2024 ve 2025 Büyüme Tahmini

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin ekonomik büyümesine ilişkin bu yıl ve 2025 için beklentilerini sıraladı. Detaylar haberde;
Fitch’ten ABD Ekonomisi için 2024 ve 2025 Büyüme Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, “Kuzey Amerika Sektörler Arası Görünüm 2024” raporunu yayımlarken yavaşlayan ekonomide Kuzey Amerika bölgesindeki çoğu finansal sektörün görünümünün kötüye gittiğini belirtti.

Görünümün kötüleşmesinde hissedilir bir şekilde yavaşlayan ekonomik büyümenin, yüksek seviyelerde seyreden işsizlik oranlarının ve sürmekte olan sıkılaştırılmış finansman koşullarının etkili olduğu ifade edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik büyümesinin geçen yıl yüzde 2,4 ile beklenenden iyi bir grafik ortaya koyduğuna işaret edilirken gelecek beklentilerine de yer verildi.

Ülkenin ekonomik büyümesinin 2024 yılında yüzde 1,2‘ye düşmesinin, 2025 yılı boyunca ise sığ bir toparlanma evresinin yaşanmasının tahmin edildiği kaydedildi.

Açıklamanın devamında, daha uzun süre seyredecek yüksek faiz oranları ile para politikası ve büyümenin mevcut beklentilerden anlamlı bir şekilde farklılık göstermesi durumunda görülebilecek finansal piyasadaki oynaklığın temel riskler arasında yer aldığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Çoğu sektörde karların düştüğü ve sıkılaşan kredi koşullarının gecikmeli etkisinin sonucu olarak ekonomi yavaşlarken talebin daha da gerilemesinin beklendiği ifade edildi.

Son dönemde artan işsizlik oranlarının yanı sıra yüksek yaşam maliyeti baskılarının varlık sınıfları için önemli olumsuzluklar oluşturduğunan ve ABD bankalarının faaliyet karları ve varlık kalitesi üzerinde de baskı yaptığından da bahsedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.