Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’den ABD Kararı: Kredi Notu Negatif İzlemede Devam Ediyor

Fitch, ABD’de borç limiti krizinin çözülmesine rağmen yönetimsel sorunlara ve politikalar nedeniyle kredi notunun negatif izlemede olmaya devam ettiğini açıkladı.
Fitch’den ABD Kararı: Kredi Notu Negatif İzlemede Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, resmi web sitesi üzerinden açıkladığı raporunda Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada borç limiti konusunun çözülmesine rağmen ABD’nin kredi notunun negatif izlemede olmaya devam ettiği belirtildi.

ABD’deki borç limiti sorununun çözülmesine rağmen hükümetin gerilimi tırmandırma politikasının tüm sonuçlarının ve borç gidişatına yönelik tablonun değerlendirildiği aktarıldı.

Ülkenin “AAA” olan kredi notunun olası bir not indirimi kapsamında izlemede kalmaya devam ettiği, Fitch’in ABD için not izlemesini negatif olarak koruduğu ifade edildi.

Kuruluş, ABD Başkanı Joe Biden’ın askeri olmayan isteğe bağlı harcamaların 2 yıl boyunca sınırlanması karşılığında borç limitinin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören yasa tasarısına dikkat çekti.

Bu çerçevede borç limitinin askıya alınmasının Fitch’in beklentileri ve ABD’nin “AAA” olan kredi notu ile uyumlu olduğu paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

“Güveni Azalttı”

Açıklamada, uzun bir süre gündemi meşgul eden borç limiti konusunun ve bunun etrafında şekillenen siyasi açmazların maliye ve borç konularında yönetime olan güveni azalttığı vurgulandı.

Siyasi kutuplaşmanın son 15 yıl içerisinde bozulduğuna ve tekrarlanan gerilimi tırmandırma politikasına dikkat çekildi. Hükümetin mali zorlukların üstesinden gelememesinin mali açıkların ve borç yükünün artmasına sebep olduğu kaydedildi.

ABD’nin notunun ekonominin büyüklüğü, kişi başına düşen yüksek GSYH ve dinamik iş ortamı dahil istisnai güçlü yönleriyle desteklendiği, fakat bu faktörlerden bazılarının yönetim eksiklikleri sebebiyle zamanla zarar görebileceği bildirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.