Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Türkiye Analisti Konuştu! Pozitif Mesaj Geldi!

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye'nin politikalarını değerlendirerek kredi notu hakkında yorumda bulundu. Detaylar haberde...
Fitch Türkiye Analisti Konuştu! Pozitif Mesaj Geldi!
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin gri listeden çıkmasından sonra yabancı kuruluşların kredi derecelendirmelerine yönelik olumlu bekleyiş sürüyor. Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunun yukarı yönlü revize edilme ihtimali üzerinde duruluyor. Beklentiler bu yöndeyken, Türkiye’nin ekonomi politikalarını değerlendiren Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, kredi notu kararına ilişkin yorumda bulundu.

CNBC-e’ye konuşan Morales, Mart ayı başındaki derecelendirme sonrasında uluslararası rezervlerde önemli bir iyileşme gözlemlediklerini söyledi.

“Politikalar Sürdürülürse Türkiye’nin Kredi Değerini Olumlu Etkileyecek”

Morales, hala güçlü olan fiyat baskıları ve dirençli iç talep bağlamında enflasyonun temel politika zorluğu olmaya devam ettiğini aktardı. Maliye ve gelir politikalarının muhtemelen iç talebi soğutacak şekilde kalibre edileceğini düşündüklerini bildirdi.

Morales, “Eğer bu politika tutarlılığı sürdürülebilirse, enflasyonun düşmesine, cari açığın daralmasına ve uluslararası rezervlerde sürdürülebilir bir iyileşmeye katkı sağlayarak Türkiye’nin kredi değerliliğini olumlu etkileyecektir.” ifadelerini kullandı.

“Yıl Sonunda Dolar/TL 36 Seviyesini Görebilir”

Geçen açıklanan kamuda tasarruf tedbirleri hakkında konuşan Morales, odak noktalarının söz konusu tedbirlerin merkezi yönetim açığını ve Merkez Bankası’nın daha sıkı politika duruşuyla tutarlılığı artırarak enflasyonu kontrol altına alma hedefini ne ölçüde etkileyeceği yönünde olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Faiz kararları hakkında değerlendirmede bularak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ana politika faizini sadece yıl sonunda 250 baz puan indirmesini beklediklerini dile getirdi.

Politikacılar için asıl zorluğun enflasyonu benzer kategorideki ülkelere yakın seviyelere düşürmek için uzun bir süre boyunca genel sıkı politika duruşunu sürdürmek olduğunu aktardı.

Türk Lirası’nın kademeli olarak değer kaybetmesini ve yılı muhtemelen ABD doları karşısında 36 civarında tamamlamasını beklediklerini dile getirdi. Morales, Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesinden bu yana uluslararası yatırımcıların sektöre olan güvenini yeniden kazandığına işaret ettiğini hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.