Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: Türk Bankaları Kademeli Faiz Artışına Hazır

Fitch, bugün yayımladığı raporda Türk bankalarının kademeli faiz artışı için iyi bir pozisyonda olduğunu kaydetti. Detaylar haberde...
Fitch: Türk Bankaları Kademeli Faiz Artışına Hazır
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarına yönelik raporunu yayımladı. Buna göre Fitch, para politikasının sıkılaşması durumunda faiz artışının Türk bankaları üzerinde etkisinin artışın büyüklüğüne ve hızına bağlı olacağını belirtti.

Fitch, kademeli bir lira faiz artışının kredi açısından olumlu olabileceğini kaydetti. Ayrıca kredi sıkışıklığına yol açan büyük ve hızlı bir oran artışının aktif kalitesinde önemli bozulmalara neden olabileceğini bildirdi.

Söz konusu raporda Türk bankalarının kademeli bir faiz artışı için iyi bir pozisyona sahip olduğu belirtildi.

Bankaların kademeli bir faiz artışından kaynaklanabilecek aktif kalitesindeki orta dereceli bozulmayı absorbe etmek için yeterli tamponlara sahip olduğu ifade edildi.

Bunun yanında olası bir kredi sıkışıklığına, durgunluk baskılarına ve daha yüksek işsizliğe yol açan hızlı bir faiz artışının, bankalar için olumsuz sonuçlara yol açabileceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bu olumsuz sonuçların karlılık ve kapitalizasyon üzerinde baskı oluşturabilecek aktif kalitesinde daha belirgin bir bozulmaya yol açabileceği bildirildi. Fitch, Türk bankalarının dalgalı faaliyet ortamında kredi profillerine yönelik önemli riskler ve bankaların hizmet verme kabiliyetini engelleyebilecek hükümet müdahalesi görüşü nedeniyle B kategorisinde değerlendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.