Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Sonrası Borsa Sürpriz Bir Fiyatlama Yapabilir mi?

Fitch Ratings tarafından dün piyasalar kapandıktan sonra gelen Türkiye raporu borsa yatırımcısında heyecanı diri tuttu. Yükseliş beklentileri güçlü.
Fitch Sonrası Borsa Sürpriz Bir Fiyatlama Yapabilir mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek hacimli işlemlere şahit olunan haftanın ilk 3 gününde banka hisseleri satış baskısı görürken, BİST 100 endeksinde seviye 8736 puana kadar çekildi. Perşembe gününden itibaren ise ibre ‘AL’a döndü. Yatırımcılar piyasalar kapandıktan sonra Fitch’ten gelecek haberi beklerken, kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kredi notu için negatif yönlü bir hesap paylaşmadı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından gelen sürpriz not artışının, piyasalara etkisinin olumlu yönde olacağı yönünde beklentiler yüksek sesle konuşulurken, uzman isimler konuyu çok yönlü ele aldı.

YouTube kanalındaki değerlendirmesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) İsveç’in NATO’ya kabulüne onay verdiğini hatırlatan Finans Uzmanı Tunç Şatıroğlu, Fitch’in Türkiye kararını siyasi bir gelişme olarak yorumladı.

Ekonomi yazarı Murat Muratoğlu ise sosyal medya hesabı üzerinden esprili bir dille, Fitch kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir daha seçimlere girmeyeceği açıklamasına bağlayarak, “Erdoğan’ın ‘Benim için bu bir final, bu seçim benim son seçimim…’ açıklamasının ardından Fitch Türkiye’nin kredi notunu yükseltti!” çıkışını yaptı.

Peki, son gelişmeler özellikle borsa tarafında nasıl fiyatlanacak sorusu Pazartesi gününe kadar çok farklı yanıtlar alacak gibi görünüyor.

GCM Yatırım Banner

Integral Forextv YouTube kanalında konuşan ekonomist Atilla Yeşilada, aslında BIST 100 endeksinin çok hızlı toparlandığı, enflasyondan kaçanların borsaya sığındığı görüşünü paylaştı.

Borsada Teknik Görünüm Kredi Notuna Paralel Olabilir

Cuma gününü kritik eşik olan 9100 puan seviyesinin üzerinde kapatmayı başaran ana endeksin Pazartesi günü 9178 üzerinde hareketlerini devam ettirmesi halinde teknik görünümün tıpkı Türkiye’nin kredi notu gibi pozitif olması bekleniyor.

Son güncellemelerde 9170-9230 puan olarak görülen direnç bölgesinin haftanın ilk günü yakından takip edileceği planı yapılıyor.

Daha önce olduğu gibi yabancı kredi derecelendirme kurumlarından gelen olumlu raporlardan destek alan banka endeksinin 10008 puandan kapattığı seviyeyi 10690 olan zirveye taşıyabileceği beklentileri de heyecan yaratıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.