Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Şişecam’ın Kredi Notunu Verdi! Görünüm Pozitif!

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'nin kredi notunu verdi. Detaylar haberde...
Fitch Şişecam’ın Kredi Notunu Verdi! Görünüm Pozitif!
HABER GİRİŞ

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden kredi derecelendirme notunu paylaştı. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, şirketin kredi notunu verdi.

KAP üzerinden yapılan açıklamaya göre Fitch Ratings, 23 Nisan 2024 tarihinde Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. için yapılan değerlendirme sonucunda Şişecam’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “B+”dan “BB-“ye yükselti. Ayrıca görünümünü pozitif olarak korudu.

Yapılan değerlendirme ile şirketin yüzde 100 sahibi olduğu Şişecam UK Plc tarafından ihracı planlanan tahviller için beklenen derecelendirme “BB-(EXP)'” olarak belirlendi.

Fitch Ratings şirket için açıklamasında, şu notu kaydetti:

“Türkiye’nin ‘B+’ olan ülke tavanının bir seviye üzerinde notlamaya olanak tanıyan kredi notu artışının, Şirket’in planlanan tahvil ihracı ile yurtdışındaki rezerv para cinsinden likidite profilini güçlendireceğinin ve yurtdışındaki faaliyetlerinden elde edilen FAVÖK tutarının iyileştiğinin yansıması olduğu belirtilmiştir.”

GCM Yatırım Banner

Şişecam’ın borsadaki hisselerin göz attığımızda (SISE) haftaya yeşilleri yakarak başladı. Dün 48,60 TL’ye kadar tırmanan hisseler kapanış 48,08 TL’den yaptı.

Borsanın köklü şirketlerinden biri olan Şişecam’ın hisseleri 2024’e güçlü bir başlangıç yaptı. Yılın ilk iki ayında yükseliş trendinde olan hisseler Mart ayında kırmızı mumları yaktıktan sonra Nisan’da yeşilleri tekrar yaktı.

Hisseler yıllık bazda yüzde 16,37, aylık bazda yüzde 0,67, haftalık bazda yüzde 0,88 kazandırdı.

Bugün borsa 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması nedeniyle kapalı borsa kapalı olacak ve işlemler gerçekleştirilemeyecek. Kredi notunun SISE hisselerine etkisinin olup olmayacağı 24 Nisan’dan itibaren yakından takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.