Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: Sıkılaştırma Politikası Türk Bankalarını Destekliyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, TCMB’nin faiz politikasının, Türk bankaların marjlarında destekleyici rol oynadığını belirtti.
Fitch: Sıkılaştırma Politikası Türk Bankalarını Destekliyor
HABER GİRİŞ

Fitch Ratings, Haziran ayından bu yana TCMB tarafından uygulanan faiz artırımları sonrası, Türk bankalarındaki değişimlere ilişkin açıklama yaptı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, son üç ayı kapsayan Türk Bankaları Veri İzleme Raporu’nu paylaştı.

Kurum raporunda makro ihtiyati düzenlemelerin sadeleştirilmesine yönelik adımların bu yılın üçüncü çeyreğinde Türk bankalarının marjlarını desteklediğine dikkat çekti.

Fitch, Türk bankalarının makro ihtiyati düzenlemelerin sadeleştirilmesinin yanı sıra, artan faiz oranları ve enflasyona endeksli tahvil kazançlarının beklenenden daha iyi olması gibi faktörlerin etkisiyle yılın üçüncü çeyreğinde performanslarını iyileştirdiğini bildirdi.

Artan net faiz gelirlerine dikkat çekilen raporda, bunun yüksek olan ve artan TL mevduat maliyetlerini büyük ölçüde telafi ettiğinin altı çizildi. Ticari kazançlar ve ücretlerin de önceki dönemlere göre daha düşük olmasına rağmen bankalara destek sağladığı kaydedildi.

Raporda yılın üçüncü çeyreğinde artan faiz oranlarının etkisiyle kredi büyümesinde yavaşlama görüldüğünün bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Derecelendirme kuruluşlu, parasal sıkılaşma sürecinin etkisiyle büyümenin sınırlı kalmasını bekliyor. Kurum kapsam dahilindeki bankaların yabancı para toptan fonlama/özkaynak dışı ortalama payının üçüncü çeyrek sonunda istikrarlı seyrettiğini belirtti. Rapor, Türkiye’de faaliyet gösteren 13 bankayı kapsıyor.

Rapor, TCMB’nin Haziran ayından itibaren başlattığı faiz artırımlarını takip ediyor Merkez Bankası son toplantısında 500 baz puan faiz artırımı daha gerçekleştirdi ve oranları yüzde 40 seviyesine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.