Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings Aydem Enerji’nin Notunu Verdi

Fitch Ratings, enerji alanında bilinen şirketlerden biri olan Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.'nin notunu verdi. Detaylar haberde...
Fitch Ratings Aydem Enerji’nin Notunu Verdi
HABER GİRİŞ

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, enerji sektörünün bilinen isimlerinden biri olan Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. için değerlendirme raporunu yayımladı.

Buna göre Fitch Ratings, şirketin Uzun Vadeli İhraççı Temerrüt Notunu (IDR) durağan görünüm ‘B’ olarak onayladı.

Bunun yanında 750 milyon dolar tutarındaki 2027 vadeli yüzde 7,75 tahvilin üst düzey teminatlı notunu ‘RR4’ kurtarma notu ile ‘B’ olarak güncelledi.

Yapılan değerlendirmenin Aydem’in Türk ekonomisine büyük varlığını gösterdiği bildirildi.

Türkiye’deki genel pazara göre sınırlı boyutu ve garantili tarifelerin (FiT) kademeli olarak sona ermesi nedeniyle ticari fiyatlara ve dövize (YP) artan maruziyetini yansıttığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Derecelendirmenin güçlü yönlerini belirten Fitch Ratings, bunlardan birinin alım riskinin düşük olması olarak kaydetti.

Ayrıca Türkiye’deki yenilenebilir enerji üreticilerine yönelik destekleyici düzenleme, artan ölçek, yüksek karlılık ve döviz riskini azaltan doğal hedge edilmiş gelirin yer aldığı bildirildi.

Şirketin 245 milyon dolar tutarındaki genişleme yatırımının çoğunlukla eldeki nakit ile finanse edilmesi ve nakit akışı yaratılması bekleniyor. Fonların yetersiz kalması halinde şirketin yatırımlarını azaltması ya da yeni borçlanma yapabileceği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.