Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Raporunu Paylaştı! Türkiye için 2023 Beklentileri Ne?

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings, yeni raporunu paylaştı. Büyüme tahminleri değişti mi? İşte detaylar;
Fitch Raporunu Paylaştı! Türkiye için 2023 Beklentileri Ne?
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, “Merkez Bankası Enflasyon Mücadelesi Devam Ediyor” başlığıyla yeni raporunu paylaştı. Kuruluş, kısa vadede çekirdek enflasyonun yüksek düzeylerde devam etmesi halinde merkez bankalarının gelecek dönemde sıkılaştırma politikasına devam etmek zorunda kalacağını duyurdu.

Bir sonraki yıl için küresel büyümeye yönelik tablonun kötüleştiği vurgulanan raporda, 2023’teki ekonomik faaliyetlerin beklenenden daha iyi olduğu, bu doğrultuda yüzde 2 olan 2023 büyüme tahmininin yüzde 2,4’e yükseltildiği açıklandı.

“İyileşmeler Görülüyor”

Fitch Ratings, Çin hariç gelişmekte olan piyasa büyüme beklentisini yüzde 2’den yüzde 2,9’a yükseltti. Bunun yanında Brezilya, Hindistan, Meksika ve Rusya’da önemli iyileşmeler görüldüğünü kaydetti.

Çin’de toparlanmanın son aylarda biraz duraksadığına dikkat çekilen raporda, tüketimin normalleştiği ve makro politikanın gevşemeye başladığı, bu çerçevede Çin için büyüme tahmininin yüzde 5,2’den yüzde 5,6’ya artırıldığı ifade edildi.

ABD 2023 Büyüme Tahmini

Kuruluş, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için büyüme tahminini yüzde 1’den yüzde 1,2’ye çıkardı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) politika sıkılaştırmasına dikkat çekildi ve hala hafif bir resesyon beklendiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Resesyonun 2023’ün son çeyreği veya 2024’ün ilk çeyreğinde gerçekleşebileceği beklentisiyle gelecek yıla yönelik büyüme tahmininin yüzde 0,8’den yüzde 0,5’e düşürüldüğü açıklandı.

Türkiye’nin Ekonomi Politikaları Değerlendirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesinin ve ekonomi yönetimine yeni isimler atamasının Ortodoks politikalara dönüşün bir işareti olduğu kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in rasyonel politikalar benimseyebileceği, kurallara dayalı öngörülebilir bir Türk ekonomisinin istenen refaha ulaşmada anahtar görevi göreceği bildirildi.

Fitch Ratings, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın gerçekleşecek toplantıda politika faizinin yüzde 25’e yükseltilmesini bekliyor.

Kuruluş Türkiye için büyüme beklentisini 2023 için yüzde 2,5’te, gelecek yıl için ise yüzde 3’te sabit bıraktı. Türk lirasındaki düşüşe dikkat çekilen raporda TL’deki zayıflamanın ülkenin net ticaretini yükselteceği, özel tüketimin de ücret artışları ve ekonomiye artan güvenle destekleneceği paylaşıldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.