Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch, İngiltere’yi Yüksek Borçlanma Oranlarına Karşı Uyardı

Fitch Ratings, İngiltere’yi gelişmiş ekonomiler arasında en fazla borçlanma maliyetine sahip olduğu konusunda uyardı. Detaylar haberde…
Fitch, İngiltere’yi Yüksek Borçlanma Oranlarına Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere ekonomisindeki son duruma dair açıklamada bulundu. Fitch’ten yapılan açıklamada, 2020 yılına kıyasla gelişmiş ekonomilerin borçlarının toplam faizinin yüzde 47, gelişmekte olan ekonomilerin ise yüzde 40 artış kaydettiğini bildirdi.

Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, “Eğilim verisi gösteriyor ki düşük enflasyon dönemi sona erdi. En azından gelişmiş ekonomiler için ciddi oranda düşük faizle borçlanma dönemi sona erdi.” ifadeleri yer aldı.

İngiltere’de yükselen enflasyonun borçlanma maliyetlerinin de artmasına neden olduğuna dikkat çeken Fitch, gelişmiş ekonomiler içerisinde en yüksek borç faizi ödemesinin İngiltere’ye ait olduğunu belirtti.

Mayıs ayı itibarıyla İngiltere’nin 12 aylık borç faizi ödemesinin 117 milyar sterline ulaştığı, bunun Eylül 2021’deki 12 aylık borç faizi ödemesine kıyasla yaklaşık 2 kat daha yüksek olduğunun altı çizildi.

Fitch yılın tamamı için İngiltere’nin toplam borç faizi ödemesinin yaklaşık 110 milyar sterlin seviyesinde olabileceğini belirtti. Söz konusu bu borç faizi hacminin İngiliz hükümetinin yıllık toplam gelirinin yüzde 10,4’üne denk geldiğini belirten Fitch, bunun gelişmiş ekonomiler içerisinde en yüksek oranı temsil ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere yüksek enflasyon karşısında faiz artırımlarını sürdürüyor. Son yapılan bir ankete göre İngiltere’de bu yıl faiz oranlarının zirveye çıkması bekleniyor. Ülkede halihazırda yapılan faiz artırımları ile oranlar yüzde 5 seviyesine çıkarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın