Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch İki Bankanın DPR Notlarını Yükseltti!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'deki iki bankanın çeşitlendirilmiş ödeme hakkı notlarını yükseltti. Detaylar haberde...
Fitch İki Bankanın DPR Notlarını Yükseltti!
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’deki iki banka için raporunu yayımladı. Akbank T.A.Ş ve Türkiye İş Bankası A.Ş’nin çeşitlendirilmiş ödeme hakkı (DPR) programlarının notlarını yükseltti.

Buna göre yapılan güncelleme ile Akbank T.A.Ş.’nin Uzun Vadeli Yerel Para Birimi (LTLC) İhraççı Temerrüt Notu (IDR): B+/ Pozitif olarak güncellendi. DPR ‘BB+’ dan ‘BBB-‘ye yükseltildi. Bunun yanında not izleme pozitiften çıkarıldı. Görünüm durağan olarak belirlendi.

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin LTLC IDR notu B+/Pozitif olarak kaydedildi. TIB Diversified Payment Rights Finance Company (TIB DPR) ‘BB+’dan ‘BBB-‘ye yükseltildi. Bunun yanında görünüm durağan olarak belirlendi.

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin kredi notunu ‘BB+’ olarak teyit edildi. Görünüm ise pozitif olarak not edildi.

Banka Grafiği XBANK
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yükselen notlar son iki gündür düşüş seyrinde olan bankacılık endeksini (XBANK) etkilemedi.

GCM Yatırım Banner

Yeni haftaya pozitif başlayan bankacılık endeksi, son iki gündür düşüş seyrinde. Yazım sırasında yüzde 0,86’lık düşüşte olan endeks, 15 bin 190 puandan işlem görüyor. Endekste yer alan AKBNK hissesi yüzde 0,92’lik düşüş ile 64,65 TL’den işlem gördü. ISCTR hissesi yüzde 0,98’lik düşüş ile 16,11 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın