Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Garanti Bankası’nın Finansal Kapasite Notunu Düşürdü

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Garanti Bankası’nın kredi derecelendirmesine dair güncel revizyonları yayımladı. Detaylar haberimizde...
Fitch Garanti Bankası’nın Finansal Kapasite Notunu Düşürdü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Garanti Bankası, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in yaptığı kredi derecelendirmesi hakkında bilgiyi kamuoyu ile paylaştı. Kurum 8 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para (YP) derecelendirme notunu “B+”dan “B”ye düşürüp, görünümünü negatif olarak belirlemişti.

Bu kararın ardından Garanti Bankası için de kredi derecelendirmesi geldi. 26 Temmuz 2022 tarihinde alınan karar doğrultusunda, bankanın uzun vadeli yabancı para kredi notu “B”den “B-“ye, Türk lirası derecelendirme notunu “B+”dan “B” seviyesine revize edildi.

Kurum, bankanın uzun vadeli öncelikli teminatsız tahviller notunu “B”den “B-“ye, sermaye benzeri tahvil notunu “B-“den “CCC+”ya, finansal kapasite notu ise “b+”dan “b”ye düşürdü.

Yapılan değişikliklerin ardından güncel olarak; uzun vadeli YP notu “B-“, görünümü negatif, kısa vadeli YP notu “B”, uzun vadeli TL notu “B”, görünümü negatif, kısa vadeli TL notu “B”, finansal kapasite notu “b”, ana hissedar destek notu “b-“ olarak belirlendi.

Uzun vadeli ulusal notu AA (tur), uzun vadeli öncelikli teminatsız tahviller “B-“, kısa vadeli öncelikli teminatsız tahviller “B” ve sermaye benzeri tahviller “CCC+” oldu.

GCM Yatırım Banner

Birçok alanda faaliyet gösteren Garanti Bankası’nın yer aldığı bazı alanlar; bankacılık, finansal kiralama, portföy yönetimi, aracılık hizmetleri, bilişim hizmetleri, danışmanlık, kültür ve sanat faaliyetleri, sigorta, finans, kart hizmeti, borsa, fon yönetimi, telekomünikasyon hizmetleri, likidite ve menkul kıymetleştirme şeklinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın