Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: EMEA Bölgesinde İyiye Giden Tek Bir Sektör Var

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da sektörler arası görünüm 2024 raporunu paylaştı. Detaylar haberde;
Fitch: EMEA Bölgesinde İyiye Giden Tek Bir Sektör Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA bölgesine ilişkin sektörler arası 2024 raporunu paylaştı. Bölgenin finansal sektörlerinin görünümünün “nötr” olduğu ifade edildi.

Raporda, 2024 EMEA sektör görünümünün çoğunlukla nötr olduğuna dikkat çekilirken ekonomik büyümenin yavaşlamasının, faiz oranlarının hala yüksek olmasının ve enflasyondaki düşüşün kredi etkilerini yansıttığı belirtildi.

Merkez Bankası politika faiz oranlarının çoğu piyasada zirvede ya da zirveye yakın olduğu söylenirken yüksek faiz oranlarının tüm etkilerinin henüz ekonomiye tam olarak yansımadığının altı çizildi.

Enflasyonun düşürülmesinin, hanehalkı ve şirketler üzerindeki maliyet baskılarının bir kısmını hafifleteceğine vurgu yapıldı.

Ancak daha düşük notlu şirketler ile daha zayıf hanehalkı borçlularının, yüksek yeniden finansman maliyetlerine ve ekonomik zayıflığa karşı hala savunmasız durumda oluğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

EMEA gayrimenkul, inşaat ve inşaat ürünleri sektörünün görünümünün kötüleştiği bilgisi verilirken görünümünde iyileşme olan tek sektörün sigorta sektörü olduğuna dikkat çekildi.

Yüksek faiz oranlarının genellikle banka kazançları açısından olumlu olsa da yüksek net faiz gelirinin artan fonlama maliyetleriyle giderek daha fazla dengelenmekte olduğu belirtildi.

Raporda, varlık kalitesinin genel olarak zayıflamasının beklendiğine de değinildi. Ancak işsizliğin piyasa beklentilerinden fazla derecede artmadığı sürece bozulma seviyesinin ılımlı olmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın