Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: ECB Aracı Euro Bölgesi Ülkelerine Yardımcı Olabilir

Fitch Ratings, Euro Bölgesi ülkeleri için ECB’nin geliştireceği yeni aracın faydalı olabileceğini açıkladı. Detaylar haberde;
Fitch: ECB Aracı Euro Bölgesi Ülkelerine Yardımcı Olabilir
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bugünkü notunda ECB tarafından geliştirilecek yeni aracın, yüksek borçlu Euro Bölgesi üyelerine yardımcı olabileceğini açıkladı.

Burada Fitch, geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından duyurulan araca atıfta bulundu. ECB, 15 Haziran’daki olağanüstü toplantının ardından Euro Bölgesi’nin parçalanma riskine karşı Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) portföyünde vadesi gelen itfaların yeniden yatırıma dönüştürülmesi için esnek davranmaya gitmişti.

Böylece ECB Yönetim Konseyi, parçalanma risklerine karşı harekete geçme taahhüdünde bulunmuştu.

Fitch Ratings’in açıklamasında, olası parçalanma risklerine karşı ECB’nin harekete geçme hamlesinin Euro Bölgesi ülkelerindeki mali riskleri azaltabileceği aktarıldı. Ayrıca bu ülkelerin borçlarında istikrarlı bir azalma yaşandığında kredi itibarlarının da olumlu etkileneceği kaydedildi.

Fakat kuruluş, borç istikrarı ve azaltılması konusundaki ilerlemenin ülke değerlendirmesinde kilit faktör olmaya devam edeceğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, uygulanacak yeni aracın ECB’nin politika sıkılaşmasına giderken olumsuz piyasa koşullarından korunmayı amaçlarken tahvil getirilerinin yine de 2015’ten bu yana çok yüksek kalacağı bildirildi. Bu durumun zaman içinde çok daha yüksek faiz ödemelerine dönüşeceği ve Euro Bölgesi ülkeleri için mali alanı daraltacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın