Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch “Çok Güçlü” Vurgusuyla TVF’nin Kredi Notunu Teyit Etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, TVF’nin devletten tam destek alması, çok güçlü stratejik yapısı ve önemiyle kredi notunu açıkladı.
Fitch “Çok Güçlü” Vurgusuyla TVF’nin Kredi Notunu Teyit Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Varlık Fonu (TVF) hakkında değerlendirme yaptı. Buna göre TVF’nin uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsinden ihraççı temerrüt notu (IDR) “B” olarak teyit edildi. Kredi notu görünümü ise durağan olarak belirlendi.

Kredinin notunun onaylanmasının, toplam devlet desteği puanının maksimum 60 üzerinden 50 olmasını ve TVF’nin IDR’lerinin Türkiye’ninkilerle eşitlenmesini sağladığı belirtildi.

Fitch’in TVF’yi, stratejisi, operasyonları ve mali faaliyetleri üzerinde devletin tam mülkiyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlılığı yoluyla sıkı kontrolü ile desteklenen, Türkiye’nin politika odaklı kilit stratejik uzun vadeli yatırım kolu olarak gördüğü ifade edildi. Bu bakımdan fonun statü, sahiplik ve kontrol bakımından çok güçlü yapıda olduğu kaydedildi.

TVF İflas Rejiminden Muaf

TVF’nin iflas rejiminden muaf olduğu, ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile tasfiye edilebileceği ve tasfiye durumunda fonun varlık ve yükümlülüklerinin Türk devletine devredilmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu düşündükleri aktarıldı.

Kurum, Türk devletinin önemli bir ekonomik temsilcisi olarak TVF’nin statüsünde, mülkiyetinde ve kontrolünde orta vadede değişiklik beklemiyor.

GCM Yatırım Banner

Fitch, TVF’nin sermaye ve finans piyasalarına sorunsuz erişimine yardımcı olması durumunda gelecekteki borçlanmalara ilişkin garantilerin verilebileceğini düşünüyor.

TVF’nin kuruluşundan bu yana hükümetin, devlete ait önemli stratejik şirketleri öz sermaye enjeksiyonu yoluyla TVF’ye devrettiği, TVF’nin ayrıca sermaye piyasasının muafiyeti, özelleştirme, rekabet ve kamu ihale kanunları ve temettülerden feragat gibi destekleyici bir hükümet politikasından da faydalandığına dikkat çekildi.

Fonun doğrudan ikamesi olmayan, ulusal hükümetin uzun vadeli ekonomik gündemi açısından stratejik önem taşıdığı, bu durumun da temerrüdünün güçlü siyasi yansımalara yol açacağı düşüncesini doğurduğu eklendi.

TVF’nin mali borcunun, merkezi hükümet borcuna kıyasla düşük olduğu, temerrüde düşmesi durumunda, Hazine garantisinin merkezi hükümetin ilk talep yükümlülüğü olması nedeniyle TVF’nin sendikasyon kredisine ilişkin Hazine’nin tam garantisinin, devletin borç ödeme gücüne önemli ölçüde zarar vereceği öngörüsü de kurum raporunda yer alan bir diğer ayrıntı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.