Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: Asya’daki Bankalar, ABD’de Yaşanan Krizlere Karşı Dayanıklı

Derecelendirme kuruluşu Fitch, son dönemde ABD bankalarında yaşanan krizlere karşı Asya’daki bankaların dirençli olduğunu bildirdi.
Fitch: Asya’daki Bankalar, ABD’de Yaşanan Krizlere Karşı Dayanıklı
HABER GİRİŞ

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada, Asya-Pasifik (APAC) bankalarının ABD bankacılık sektöründe görülen başarısızlıkların vurguladığı risklere karşı dirençli olduğu belirtildi. Kurum, Sillicon Valley Bank ve Signature Bank’a maruz kalmanın, ajansın kapsadığı bölgesel bankalar için önemsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Fitch bir notta, “APAC’deki Fitch dereceli bankaların SVB ve Signature’a karşı doğrudan risklerinin farkında olduğumuzun farkındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Asya-Pasifik için İyimser Değerlendirme

Her iki iki bankanın başarısızlığına katkıda bulunan zayıflıkların, APAC bankaları için derecelendirme değerlendirmelerinde dikkate alınan faktörler arasında yer aldığına dikkat çekilirken, bunların yapısal faktörlerle dengelendiği ifade edildi. Fitch bu risklerin Hindistan ve Japonya’da en yüksek seviyede olma eğiliminde olduğunu kaydetti.

Asya-Pasifik’teki bankalarla ilgili değerlendirme, ABD Hazine Bakanı Yellen’in bir gecede tüm sigortasız mevduatların gelecekteki banka iflaslarına karşı korunmayacağını söylemesinin ardından geldi. Rapor sonrası Asya-Pasifik piyasalarındaki banka ve finans hisseleri, dalgalı bir işlem haftasında keskin kayıplar gördükten sonra Cuma sabahı rahatladı.

Fitch, bölgedeki dijital bankalar için mevduatlarda önemli bir oynaklık riski görse de, Asya-Pasifik’teki hükümetlerin gerektiğinde bankalarını desteklemek için adım atacağını ve bu olasılığın daha fazla riski azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ajans, Avustralya ve Japonya’daki düzenleyicileri örnek olarak göstererek, “Değerleme kayıplarından kaynaklanan risklerin, yetkililerin gerektiğinde bankalara likidite desteği sağlama olasılığıyla dengelendiğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Fitch’ten FED Değerlendirmesi

Fitch’in raporunda, gelecek hafta yapılacak FED toplantısı öncesi değerlendirmelere yer verildi. Ajans, Federal Rezerv’in para politikasında beklenenden daha erken bir faiz artırımı yerine gösterge faiz oranını düşürmek gibi değişiklikler yapması durumunda bile, bölgedeki bankaların yine de fazla bir etki görmeyeceğini aktardı

Fitch açıklamasında, “ABD faiz oranlarının beklediğimizden daha düşük zirve yapması veya daha erken faiz indirimleriyle sonuçlanması halinde, bu durum bazı APAC piyasalarında para politikasının referans değerimizin altında olduğundan daha gevşek olmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Bunun Asya-Pasifik’teki bankalar için kredi açısından olumsuz olacağına dikkat çekilen açıklamada, net faiz kazançları üzerindeki etkinin, menkul değerler üzerindeki etkiden daha ağır basacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.