Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch ABD Ekonomisini Değerlendirdi: Mali Açıklara Dikkat Çekti

Fitch Ratings, ABD ekonomisine dair son değerlendirmesinde, hükümetin kapanmasının önlenmesine rağmen büyük mali açıkların devam ettiğini belirtti.
Fitch ABD Ekonomisini Değerlendirdi: Mali Açıklara Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD ekonomisine ilişkin uyarılarda bulundu. Daha önce geçici bütçe ile hükümetin kapanmasının önlendiğinin hatırlatıldığı açıklamada, buna rağmen büyük mali açıkların sürdüğü belirtildi.

Fitch yürütülen bütçe politikalarının iyileşme sinyali görünmediğini bildirdi. Derecelendirme kuruluşu değerlendirmesinde, 2023 genel hükümet açığının GSYH’nin yüzde 9’unu aşmış olabileceği ve bunun da politika oluşturmanın mali bozulmayı ele alma konusundaki yetersizliğini ortaya koyduğuna yer verdi.

Gelişmelerin, siyasi dinamiklerin en azından Kasım 2024 seçimlerine kadar devam edeceği yönündeki görüşü desteklediğini kaydeden Fitch, “Bu tarihten önce herhangi bir önemli mali konsolidasyon tedbirinin geçmesini beklemiyoruz. Ukrayna veya Tayvan’a ek destek sağlamak veya sınır güvenliğine yönelik olası ek harcama tasarıları, harcamaları daha da artırabilir.” açıklamasında bulundu.

Yüksek siyasi kutuplaşma göz önüne alındığında, seçimlerden sonra korkunun ne kadar hafifleyeceğinin belli olmadığı kaydedildi. Hükümetteki bölünmüşlüğün, Ocak 2025’teki yeni yasa ve borç limitinin belirlenmesi noktasında büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, geride kalan 20 yılda sürekli bozulma yaşandığı belirtildi.

Fitch Ratings, yüksek faiz oranları ile mali zorlukların artış gösterdiğini, geçen yılın son çeyreğinde kamu borcunun net faiz ödemelerinde yıllık bazda yüzde 49 artış olduğuna dikkat çekti. Federal Rezerv yüksek enflasyonu dizginlemek adına Mart 2022’den itibaren faiz oranların artırdı ve yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Bu ayın sonunda yapılacak toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılması bekleniyor. Bu yılın ikinci yarısından itibaren ise faiz indirimlerinin başlayacağı beklentisi mevcut.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.