Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch: 2024’te Küresel Makroekonomik Büyüme Yavaşlayacak mı?

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel makroekonomik büyümenin gelecek yıl yavaşlamasının beklendiğini bildirdi. Detaylar haberin devamında;
Fitch: 2024’te Küresel Makroekonomik Büyüme Yavaşlayacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bugün yayımladığı “Küresel Görünüm 2024” raporunda küresel makroekonomik büyümenin gelecek yıl yavaşlamasının beklendiğini bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Avrupa’daki gelişmelere dikkat çekildi.

ABD’de para politikasının reel ekonomiye daha fazla etki etmesi ile Çin’de emlak krizinin tüketim ve yatırım üzerinde baskı oluşturmasının makroekonomik büyümenin yavaşlamasında önemli role sahip olduğu belirtildi.

Avrupa’da ekonomik büyümenin yalnızca marjinal düzeyde iyileşmesinin de 2024 yılı küresel makroekonomik büyümenin yavaşlamasında etkili olacağının belirtildiği araştırma raporunda, makro zayıflıkların küresel görünüm üzerindeki kredi baskılarını sürdürdüğü ifade edildi.

Genel küresel makroekonomik yavaşlamanın yüksek faiz oranlarıyla birleşmesinin küresel kredi açısından zorlu ortamın süreceğine işaret ettiğine dikkat çekildi.

Temel beklentilerinin gelecek yılın ikinci yarısında ABD ve Euro Bölgesi’nde para politikalarının değişmesi yönünde olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Fitch’in “Politika Faiz Oranları Muhtemelen Zirveye Çıktı Ancak Düşüş Yavaş Olacak” başlıklı bir diğer araştırma raporunda da dikkat çekici ifadelere yer verildi.

ABD, Euro Bölgesi ve İngiltere’de politika faizlerinin 2023’ün üçüncü çeyreğinden bu yana sabit tutulduğu ve şu anda sıkılaşma döngüsünde büyük olasılıkla zirvelere ulaşmış durumda olunduğu belirtildi.

Faiz İndirimleri Başlayacak Mesajı

ABD Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) sıradaki hamlelerinin faiz indirimi yönüne olmasının beklendiği ifade edildi. FED Başkanı Jerome Powell’ın son güvercin yorumları hatırlatıldı.

Ancak gevşemenin, para piyasalarının şu anda beklediğinden daha yavaş ve yüzeysel olacağının altı çizildi.

Öte yandan, politika faiz oranlarının her üç ekonomide de 2024 yılının sonuna kadar 75 baz puan düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.